•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

آزادی سبحان مولودی با تودیع وثیقه از زندان سنندج

0
69

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، سبحان‌ مولودی، پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، سبحان مولودی، متولد: ۱۳۶۸، اهل روستای تنگسیر از توابع سنندج مرکز استان کردستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.‌

براساس این گزارش، آزادی سبحان مولودی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت تاریخ جلسه دادرسی خود باشد.‌

علیرغم‌آزادی موقت سبحان مولودی اما از اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، سبحان مولودی، چندی پیش در منطقه مرزی باشماق از توابع شهرستان مریوان پس از بازگشت به ایران بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و طی‌ مراحل بازجویی به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بود.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.