•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

حکم اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد

0
82

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی به اتهام قتل عمد در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۲شهریور ماه ۱۴۰۱، علیرضا(نام خانوادگی نامشخص)، زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان رجایی شهر کرج، پس از تائید حکم اعدام توسط دادگاه کیفری و تائید آن در شعبه دیوانعالی کشور در حیاط زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

پرونده این قتل که علیرضا عامل آن بود در تاریخ ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۵ و پس از اطلاع یافتن ماموران کلانتری ۱۵۲خانی آباد تهران از ماجرای قتل جوان ۳۲ ساله ای به نام مرتضی باز شد.

ماموران با حضور در بیمارستان پی بردند که مرد جوان از ناحیه صورت و پهلو هدف گلوله قرار گرفته و در گام نخست خانواده مرتضی را هدف تحقیق قرار دادند که برادر زن مقتول گفت:”خواهرم المیرا در اتوبان آزادگان سوار بر خودرویش بود که لاستیک خودرویش پنچر می شود و به همین خاطر با شوهرش مرتضی تماس می گیرد.”

وی افزود:”مرتضی پس از ۲۰دقیقه خود را به همسرش می رساند و سرگرم تعویض لاستیک خودروی پژو ۲۰۶ بوده که ناگهان مردی با کلاه ایمنی و سوار بر موتور سیکلت به سمت آنها نزدیک شده و قصد زورگیری از مرتضی را داشته که با دامادمان درگیر می شوند و در ادامه زورگیر خشن برای فرار از دست مرتضی اقدام به تیراندازی کرده و پا به فرار گذاشته است.”

بدین ترتیب تیمی از ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران به دستور بازپرس محسن مدیر روستا از شعبه ششم دادسرای امور جنایی برای دستگیری عامل این جنایت شبانه وارد عمل شدند.

کارآگاهان در گام نخست با توجه به زورگیری مرگبار در این جنایت تجسس های فنی خود را آغاز کردند و خیلی زود موفق به شناسایی یک شاهد در این ماجرا شدند.”

شاهد این قتل مسلحانه به ماموران گفت:”سوار بر خودرویم در حال عبور در اتوبان آزادگان بودم که دیدم مردی روی زمین افتاده و مرد دیگری در حالیکه اسلحه به دست داشت بالای سر قربانی این قتل ایستاده بود.”

صحنه مشکوکی بود به همین خاطر توقف کردم و دنده عقب به سمت محل حادثه برگشتم که مرد مسلح با دیدن من به سرعت پا به فرار گذاشت و زمانیکه به خودروی پژو ۲۰۶ رسیدم با جسد مرد جوان روبرو شدم و در ادامه زن جوان که داخل خودرو بود از من درخواست کمک کرد.

ماموران در ادامه تحقیقات المیرا، ۳۱ساله را هدف تحقیق قرار دادند و در تحقیقات مشخص شد که قاتل زمان جنایت کلاه موتور سواری به سر داشته و زن جوان موفق به دیدن چهره عامل این‌ قتل نشده است.

این ادعاها در حالی بود که کارآگاهان در تجسس های فنی از خودروی پژو پی بردند که لاستیک های خودرو سالم بوده و جالب اینکه عامل جنایت در زمان تیراندازی و فرار هیچ کلاهی به سر نداشته است.

کارآگاهان با توجه به تحقیقات میدانی در صحنه قتل در اتوبان آزادگان غرب بعد از پل شهید کاظمی تجسس های خود را از زن مقتول آغاز کردند اما المیرا با صحنه سازی و داستان سرایی درباره علت حضورش در این محل به دروغ پردازی پرداخت که باتوجه به تناقض در حرف های زن جوان دستور بازداشت المیرا را صادر شد.

در این مرحله المیرا ساعت ۳:۳۰ صبح ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۵ از سوی ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی دستگیر شد.

المیرا ابتدا خود را بی گناه معرفی می کرد و سعی داشت داستان زورگیری مرگبار مرد کلاه به سر را به واقعیت برساند اما زمانیکه در برابر مدارک و شواهد پلیسی قرار گرفت و تناقض گویی هایش فاش شد به ناچار لب به سخن باز کرد و گفت:”چندی پیش خواستگار قدیمی ام متوجه اختلاف من و شوهرم شد و تصمیم به قتل او گرفت.”

وی افزود:”علیرضا ادعا می کرد اگر من با او همکاری نکنم باز مرتضی را خواهد کشت تا اینکه نقشه قتل را کشید و روز حادثه من به بهانه اینکه لاستیک خودرویم پنچر شده با مرتضی تماس گرفتم که شوهرم از من خواست درهای خودرو را قفل کنم و داخل خودرو بنشینم تا خودش بیاید.”

مرتضی محل کارش در قرچک ورامین بود که پس از ۲۰ دقیقه خودش را به من رساند و زمانیکه قصد تعویض لاستیک را داشت علیرضا از پشت یک تپه خاکی بیرون آمد و پس از درگیری با مرتضی اقدام به شلیک چند گلوله کرد.

همین کافی بود تا ردیابی ها برای خواستگار قدیمی کلید زده شود و ماموران عصر ۲۹بهمن ماه موفق به دستگیری علیرضا، ۳۶ساله در خیابان ۲۰ متری افسریه شدند و در بازرسی از مخفیگاه قاتل اسلحه شکاری ساچمه زنی که با آن مرتضی را به قتل رسانده بود به دست آمد.

علیرضا، همان ابتدا به قتل اعتراف کرد و گفت:”شانزده سال پیش خواستگار المیرا بودم اما موفق به ازدواج نشدیم تا اینکه چند ماه پیش به صورت اتفاقی همدیگر را ملاقات کردیم و از آن زمان به بعد تماس های تلفنی ما شروع شد.”

وی افزود:”در این مدت المیرا درباره اختلاف شدیدش با مرتضی صحبت می کرد تا حدی که به فکر کشتن مرتضی افتادم.
قاتل جوان گفت: ظهر ۲۸بهمن ماه با المیرا در منطقه نارمک قرار ملاقت گذاشتم و وقتی همدیگر را دیدیم به او گفتم که امروز همان روز پایانی زندگی شوهرش است و نقشه قتل را برای او توضیح دادم و از المیرا خواستم تا به سمت اتوبان آزادگان برود.”

وقتی به محل قتل رسیدیم المیرا با شوهرش تماس گرفت و ماجرای پنچر شدن لاستیک خودرویش را مطرح کرد که پس از ۲۰ دقیقه مرتضی در محل حاضر شد.

مرتضی، وقتی به خودرو رسید به سمت صندوق عقب رفت و در حال بیرون آوردن زاپاس بود که از پشت به سمتش حرکت کردم و اولین گلوله را به پهلویش شلیک کردم که مرتضی با همان وضعیت با من درگیر شد که روی زمین افتاد و در حالیکه بالای سرش ایستاده بودم اسلحه را روی سرش گذاشتم و تیر خلاص را شلیک کردم.

قاتل اسلحه به دست گفت:”پس از تیر خلاص ناگهان خودرویی دنده عقب به سمت صحنه آمد که به سرعت فرار کردم و فکر نمی کردم آنقدر زود دستگیر شوم و نقشه قتل فاش شود.”

با اعتراف متهم به قتل، او در دادگاه پای میز محاکمه رفت و حکم دادگاه کیفری حکم اعدام او صادر شد. صبح امروز علیرضا به اتهام قتلی که مرتکب شده بود پای چوبه دار رفت و تلاش برای گرفتن رضایت یا مهلت از اولیای دم نتیجه نداد و علیرضا اعدام شد.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.