•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

یاشار پیری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
98

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، یاشار پیری، فعال ملی مدنی پس از تودیع وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، یاشار پیری، فعال ملی مدنی، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از زندان تبریز آزاد شد.‌

این فعال ملی مدنی، با انتشار متنی در صفحه شخصی خود نوشت:”بدلیل زنگ ۳۰ ثانیه ای به فردی که هیچ شناختی از وی ندارم و فقط جهت اینکه نظری در مورد پرونده برادرم ارائه دهند که ایشان نیز عینا همین را در جلسه دادسرا مطرح کرده اند به اتهام(اعمال نفوذ به مقامات قضایی)دیروز باوثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شدم.”

لازم به ذکر است،‌ یاشار پیری، در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۴۰۱، در پی احضار به اتاق ۳۷ اداره اطلاعات تبریز بازداشت و در شعبه ۷ بازپرسی در دادسرای این شهر تفهیم اتهام شد و با صدور وثیقه به بند قرنطینه زندان تبریز منتقل شد و در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۴۰۱، به بند ۱۲ این زندان منتقل شده بود.

یاشار پیری، پیش از این هم در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۸ به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

یاشار پیری برای دومین مرحله در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸، از بند قرنطینه زندان تبریز به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر منتقل شد و در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸، به زندان تبریز بازگردانده شد و در تاریخ ۱۶ بهمن ماه همان سال با تودیع وثیقه از زندان تبریز آزاد شده بود.

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.