•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

مریم کریم بیگی بطور موقت آزاد شد

0
91

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۰مهرماه ۱۴۰۱، مریم کریم‌بیگی، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع قرار از زندان قرچک ورامین آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، مریم کریم بیگی، خواهر مصطفی کریم‌بیگی، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی مریم کریم بیگی با تودیع قرار (وثیقه یا کفالت) صورت گرفته و باید در انتظار تشکیل جلسه دادرسی خود باشد.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، مریم کریم بیگی، توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری خود بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۰ مرداد ماه ۱۴۰۱، مریم کریم بیگی، ساکن تهران، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به اتهام(اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (نگهداری مشروبات الکلی)در مجموع به تحمل ۵ سال و ۷ ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.  

مریم کریم‌بیگی، در تاریخ ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل پدری او پس از تفتیش منزل و ضبط برخی وسائل شخصی بازداشت و به زندان اوین منتقل و در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

پیشتر هم در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۴۰۰، منزل پدری مریم کریم بیگی، توسط ماموران وزارت اطلاعات تفتیش و برخی لوازم شخصی خانوادگی او از قبیل گوشی های تلفن‌همراه، لوازم الکترونیکی و تعدادی عکسهای مرتبط با جانباختگان اعتراضات سال ۱۳۸۸ ضبط شده بود.

در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۰، نیز مریم کریم بیگی پس از احضار به اداره پیگیری وزارت اطلاعات مورد تهدید و بازجویی قرار گرفته بود.‌

مصطفی کریم بیگی، برادر مریم کریم بیگی، از جان باختگان اعتراضات سراسری سال ۱۳۸۸ در تهران است که در خیابان نوفل لوشاتو از ناحیه سر نورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.