•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

احضار تلفنی مجتبی پروین به اداره اطلاعات اردبیل

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۴آبان ماه ۱۴۰۱، مجتبی پروین، فعال ملی مدنی، بصورت تلفنی به اداره اطلاعات اردبیل احضار شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۳ آبان ماه ۱۴۰۱، مجتبی پروین، فعال ملی مدنی، ساکن استان اردبیل، پس از دریافت تماس تلفنی از سوی اداره اطلاعات این شهر جهت بازجوئی احضار شد.‌

براساس این گزارش، از علت احضار تلفنی مجتبی پروین اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، مجتبی پروین، طی سال‌های گذشته به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز خود به دفعات توسط ارگانهای امنیتی استان اردبیل با بازداشت، پرونده سازی و محکومیت های کیفری مواجه و برای تحمل حبس خود به زندان اردبیل منتقل و پس از اتمام حبس آزاد شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

سرکوب شهروندان و پرونده سازی بر علیه آنها براساس سناریوی ارگانهای امنیتی در ایران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید می کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.