•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

آرمان اسماعیلی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
242

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، آرمان اسماعیلی، فعال مدنی، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، آرمان اسماعیلی، فعال مدنی، دانش ‌آموخته فیلمسازی و پژوهشگر موسیقی اهل لاهیجان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد ریال از زندان شهرستان لاهیجان بطور موقت آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی موقت آرمان اسماعیلی با تودیع وثیقه صورت گرفته و از اتهام تفهیم شده به این فعال مدنی اطلاعی در دسترس نیست. 

این فعال مدنی، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران که به منزل پدری وی یورش برده بودند پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

این شهروند ساکن شهرستان لاهیجان از بیماری حاد کبد در رنج است و در دوران بازداشت از حق دسترسی به دارو و مراقبتهای پزشکی محروم شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: