•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

دو شهروند ساکن سروآباد و ارومیه با تودیع وثیقه از بازداشتگاه آزاد شدند

0
82

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، امیر زکالاب، شهروند اهل سنت محبوس در بازداشتگاه اداره اطاعات ارومیه با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. همچنین معراج مرتضائی از اهالی روستای دیوزناو در شهرستان سرو آباد پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، امیر زکالاب، فعال مذهبی اهل سنت و امام جمعه روستای ارمنی بلاغ بوکان، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. همچنین طی روزهای اخیر معراج مرتضائی – فرزند: صابر – متولد: ۱۳۶۴ –  متاهل, – دارای ۲ فرزند, اهل روستای دیوزناو از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

 امیر زکالاب، در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اداره اطلاعات بوکان بازداشت و طی مدت بازداشت از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق یک متهم در بازداشت محروم بوده است. 

همچنین در تاریخ ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹، معراج مرتضائی، پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان سروآباد بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمعراج مرتضاییمعراج مرتضائینقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل تسنن در جمهوری اسلامیپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان اهل سنت در خوزستانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیآزادی امیر زکالاباقلیت اهل سنتاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانامیر زکالابامیر زکالاب فعال مذهبی اهل سنتامیر زکالاب شهروند اهل سنتامیرزکالابامیرزکالاب فعال مذهبی اهل سنتاهل تسنناهل تسنن کوردستاناهل تسنن کردستاناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل سنتاهل سنت کوردستاناهل سنت کردستاناهل سنت ایراناهل سنت در ایراناعدام اقلیتهای مذهبیبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت امیر زکالاببازداشت امیرزکالاببازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات پیرانشهربازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانبازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیهتبعیض بر اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانروستای دیوزناوروستای دیوزناو سروآبادسایر پیروان ادیان در ایرانسروآباد روستای دیوزناوسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان کورد اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهرستان سروآبادشهرستان سرواباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: