•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, دسامبر 2

سه تن از فعالان ملی مدنی در تبریز با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
83

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۰آبان ماه ۱۳۹۹، سه تن از فعالان ملی مدنی ساکن تبریز، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی این شهر آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، رسول رضوی ، حسین امیرهجری ، حسین محمدیان، سه تن از فعالان ملی مدنی ساکن تبریز و محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی این شهر پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه هایی با مبالغ ۲ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

در تاریخ ۳ آبان ماه، رسول رضوی و در تاریخ۶ آبان ماه ۱۳۹۹ هم حسین محمدیان و حسین امیرهجری، فعالان ملی مدنی اهل تبریز، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

رسول رضوی، حسین محمدیان، حسین امیرهجری در تاریخ  ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی تبریز به محل سکونت این افراد بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بودند.

 رسول رضوی، پیش از این در ارتباط با تجمعات اعتراضی هماهنگی که در تاریخ ۲۶ تیر ماه بصورت هماهنگ در مقابل سفارتخانه ارمنستان در شهرهای تبریز و تهران برگزار شده شده بود در تاریخ ۲۶تیر ماه ۱۳۹۹, به اداره اطلاعات تبریز احضار و پس از بازجوئی و تهدید با اخذ تعهد ساعتی بعد آزاد شده بود. 

با توجه به درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ، تجمعات اعتراضی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شد که در پی آن با حضور گسترده نیروهای انتظامی فشارهای امنیتی مثل بازداشت، احضار و بازجوئی بر فعالان ملی مدنی که ساکن این مناطق افزایش پیدا کرده است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

 

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک رسول ایرجیفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعال حقوق بشرفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه شهروندان آذریمحاکمه شهروندان ترکنقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانآزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع قرار وثیقهبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت حسین محمدیانبازداشت حسین امیر هجریبازداشت حسین امیرهجریبازداشت رسول رضویبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشت شهروندان ترکتودیع قرارتودیع قرار وثیقهتودیع قرار وثیهقتودیع قرار کفالتتودیع قرار سوگندتودیع قراروثیقهتودیع قرارکفالتتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحسین محمدیانحسین محمدیان فعال آذریحسین محمدیان فعال ترکحسین محمدیان فعال ترک آذربایجانیحسین امیر هجریحسین امیر هجری فعال ترک آذربایجانیحسین امیرهجریحسین امیرهجری فعال ملی مدنیحسین امیرهجری فعال ترکحسین امیرهجری فعال ترک آذریرسول رضویرسول رضوی فعال ملی مدنیرسول رضوی فعال آذریرسول رضوی فعال ترکرسول رضوی فعال ترک آذریرسول رضوی فعال ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک ایرانسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان آذربایجانیشهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان ترکشهروندان ترک آذریشهروندان ترک ایرانشهروندان ترک تبریزشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک ساکن اردبیلشهروندان شهروندان آذریعلی عزیزی فعال ترک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: