•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

انتقال ۲ فعال ملی مدنی به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز

0
311

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، رسول رضوی و اکبر مهاجری، دو فعال ملی مدنی پس از اتمام بازجوئی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به بند قرنطینه زندان این شهر منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، اکبر مهاجری و رسول رضوی، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن تبریز و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

یک منبع نزدیک به اکبر مهاجری در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در بازجوئی های صورت گرفته از این فعال ملی مدنی در مورد جنگ بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان مورد سوال و جواب قرار گرفته اما از مصادیق اتهامات هنوز اطلاعی به داده نشد. حتی نزدیکان هم به شعبه بازپرسی تبریز که مراجعه کردند بازپرس پرونده به طور ضمنی اعلام کرده اتهامات مرتبط با اعتراضات اخیر تبریز است.”

اکبر مهاجری و رسول رضوی، در تاریخ  ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی تبریز به محل سکونت این افراد بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بودند.

لازم به ذکر است، اکبر مهاجری، در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، در پرونده مرتبط با بازداشت وی در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، از بابت اتهام اقدام به عضویت در گروه گاماج و گوناز تی وی، توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجانشرقی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری از نوع درجه ۶ محکوم شد. 

مهاجری، در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست به ریاست رحیم حملبر, با اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه غیر قانونی گاماج به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. 

اکبر مهاجری, در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات تبریز به محل سکونت وی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. این فعال ملی مدنی در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

همچنین رسول رضوی، پیش از این در ارتباط با تجمعات اعتراضی هماهنگی که در تاریخ ۲۶ تیر ماه بصورت هماهنگ در مقابل سفارتخانه ارمنستان در شهرهای تبریز و تهران برگزار شده شده بود در تاریخ ۲۶تیر ماه ۱۳۹۹, به اداره اطلاعات تبریز احضار و پس از بازجوئی و تهدید با اخذ تعهد ساعتی بعد آزاد شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی اکبر مهاجریفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی علی عزیزیفعال ملی مدنی علی عزیزی ارومیهفعال آذربایجان اکبر مهاجریفعال آذربایجانیفعال آذربایجانی اکبر مهاجریفعال ترک آذری اکبر مهاجریفعال ترک آذربایجانی اکبر مهاجریفعال ترک اکبر مهاجریفعال حقوق بشرفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویقرنطینه زندان تبریزمحاکمه فعالان ملی مدنینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق بشرد ر ایراناکبر مهاجریاکبر مهاجری فعال ملی مدنیاکبر مهاجری فعال ملی مدنی آذربایجاناکبر مهاجری فعال ملی مدنی آذربایجانیاکبر مهاجری فعال مدنیاکبر مهاجری فعال ترکاکبر مهاجری فعال ترک آذریاکبر مهاجری فعال ترک آذربایجاناکبر مهاجری فعال ترک آذربایجانیاکبرمهاجریاکبرمهاجری فعال ملی مدنیاکبرمهاجری فعال آذریاکبرمهاجری فعال آذربایجانیاکبرمهاجری فعال ترکاکبرمهاجری فعال ترک آذریاکبرمهاجری فعال ترک آذربایجانیاحضار و بازجوییاداره اطلاعاتاداره اطلاعات تبریزاعتراض در زندان تبریزبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبند ۱۲ زندان تبریزبازجوییبازجویی از شهروندان در ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت و بازجوییبازداشت اکبر مهاجریبازداشت رسول رضویبازداشتگاه اداره اطلاعات تبریزتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیروزبه پیری زندان تبریزرسول رضویرسول رضوی فعال ملی مدنیرسول رضوی فعال آذریرسول رضوی فعال ترکرسول رضوی فعال ترک آذریرسول رضوی فعال ترک آذربایجانیزندان تبریززندانی فعال ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: