•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

چهار فعال مدنی با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
315

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، لقمان پیرخضرانیان، ائلوار قلی وند، ندا پیرخضرانیان، سه تن از فعالان مدنی بازداشت شده در تهران با تودیع وثیقه آزاد شدند. همچنین اندیشه صدری، دیگر فعال مدنی هم با تودیع وثیقه از زندان مرکزی سنندج با اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، اندیشه صبوری، لقمان پیرخضرانیان، ائلوار قلی وند، ندا پیرخضرانیان، چهار فعال مدنی، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از زندان مرکزی سنندج و زندان اوین در تهران آزاد شدند. این افراد پس از بازداشت در اواسط مهر ماه سالجاری توسط ماموران اطلاعات سپاه در تهران به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲ الف سپاه این ارگان امنیتی منتقل شدند و از میان این افراد اندیشه صبوری به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان مرکزی سنندج منتقل شد. 

اندیشه صدری، ائلوار قلی وند، ندا پیرخضرانیان و آرش جوهری، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی در بند ۲ الف اطلاعات سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بودند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب ها209solitary confinement for security 209لقمان پیرخضرانیانندا پیرخضرانیاننداپیرخضرانیانWard 209الوار قلی ونداندیشه صبوریائلوارقلی وندبند 209بند 209 زندان اوینبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی 209بند امنیتی ۲۰۹بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند زنان زندان مرکزی سنندجبند209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبیند 209بادزاشتگاهبادزاشتگاه اداره اطلاعاتبازجویی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹بازداشتبازداشت لقمان پیرخضرانیانبازداشت ندا پیرخضرانیانبازداشت نداپیرخضرانیانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت الوار قلی وندبازداشت اندیشه صبوریبازداشت ائلوار قلی وندبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی زندان مرکزی سنندجسوئیت 209سرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: