شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

چهار فعال مدنی با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
629

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، لقمان پیرخضرانیان، ائلوار قلی وند، ندا پیرخضرانیان، سه تن از فعالان مدنی بازداشت شده در تهران با تودیع وثیقه آزاد شدند. همچنین اندیشه صدری، دیگر فعال مدنی هم با تودیع وثیقه از زندان مرکزی سنندج با اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، اندیشه صبوری، لقمان پیرخضرانیان، ائلوار قلی وند، ندا پیرخضرانیان، چهار فعال مدنی، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از زندان مرکزی سنندج و زندان اوین در تهران آزاد شدند. این افراد پس از بازداشت در اواسط مهر ماه سالجاری توسط ماموران اطلاعات سپاه در تهران به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲ الف سپاه این ارگان امنیتی منتقل شدند و از میان این افراد اندیشه صبوری به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان مرکزی سنندج منتقل شد. 

اندیشه صدری، ائلوار قلی وند، ندا پیرخضرانیان و آرش جوهری، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی در بند ۲ الف اطلاعات سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بودند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشت شهروندانبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبیند 209بازجوئی در بند ۲۰۹زندان مرکزی سنندج در کردستاناندیشه صبوریبازداشت لقمان پیرخضرانیانبند ۲۰۹ زندان اوینبادزاشتگاه اداره اطلاعاتبند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیبازداشت اندیشه صبوریبازداشتبند۲۰۹ زندان اوینبازداشت شهروندان کورد در ایرانسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانسلول انفرادی زندان مرکزی سنندجبازداشت ائلوار قلی وندزندان مرکزی سنندجبازداشتگاهبند 209بند امنیتی 209سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹بازداشت و بیخبری از شهروندانسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجبازداشت الوار قلی وندبند ۲۰۹ اوینبازداشت شهروندان در ایرانبادزاشتگاهبند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسرکوب آزادی اندیشه در ایرانبازجویی در بند ۲۰۹سوئیت 209نداپیرخضرانیانبازداشت و بیخبریWard 209بند ۲۰۹ بازجوئیsolitary confinement for security 209سرکوب آزادی بیان و اندیشهائلوارقلی وندبازداشت نداپیرخضرانیانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبند 209 زندان اوینبند209بند ۲۰۹ بازجوییبند209 وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتالوار قلی وندبازداشت ندا پیرخضرانیانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبند۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند زنان زندان مرکزی سنندجندا پیرخضرانیانلقمان پیرخضرانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d