•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

احضار یاسمن ظفری، فعال ملی مدنی به جلسه دادرسی

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز، با ارسال ابلاغیه ای کتبی، یاسمن ظفری، فعال ملی مدنی ساکن این شهر را فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، یاسمن ظفری، فعال ملی مدنی ساکن تبریز، توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی، محاکمه خواهد شد. این شهروند ساکن تبریز در جریان اعتراضات تبریز در اواخر تیر ماه سالجاری بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی و طی مراحل بازجویی اوایل مرداد ماه با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، با توجه به ابلاغیه ای که در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، برای یاسمن ظفری، با امضای سمیه مهری، منشی شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز ارسال شده از این فعال ملی مدنی خواسته شد در تاریخ مقرر در این جلسه دادرسی حاضر شود. 

پیش از این نیز در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۹، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام یاسمن ظفری به همراه ۱۲ تن دیگر توسط شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست علی موسوی برگزار و میزان مبلغ وثیقه تودیع شده قبلی این فعال ملی مدنی و سایر افراد با توجه به تغییر اتهام از ۱۰۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. 

یاسمن ظفری، در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, به همراه سعدالله ساسانی و رحیم ساسانی, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مسالمت آمیزی که در مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی جهت بازجوئی منتقل و سپس به زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. این ۳ فعال ملی مدنی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد ریال بطور موقت آزاد شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

محرومیت افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف، ناقض، ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هااحضاراحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیفعال ترکاحضاریهاحضار و بازداشتفعال ترک آذریشهروندان ترک در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک در ایرانفعال ترک زبانسرکوب شهروندان ترکفعال ملی مدنیاحضار و محاکمهفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذربایجانعلی عزیزی فعال ترکفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیاحضاروبازجوییسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانفعال ترک در ایرانشهروندان ترک زبان در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانفعال ترک شهرستان اردبیلسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانشهروندان ترک زباناحضار و بازپرسیاحضار و محاکمه شهروندانفعالان ترک اذرییاسمن ظفرییاسمن ظفری فعال ترکیاسمن ظفری فعال آذرییاسمن ظفری فعال ملی مدنییاسمن ظفری فعال آذربایجانییاسمن ظفری فعال ترک آذرییاسمن ظفری فعال ترک تبریزمحاکمه شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک ایرانشهروندان ترک ایراناحضارومحاکمهشهروندان ترک ساکن اردبیلبازداشت شهروندان ترکشهروندان ترکشهروندان ترک آذریشهروندان ترک تبریزفعال ترک آذری تبریزفعالان ترک آذری در تبریز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: