•                  
چهارشنبه , ۰۷ آبان , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 28

دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات اردبیل و مشکین شهر آزاد شدند

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، احمد یعقوبی و پیمان آقایی، دو تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر در مشکین شهر و مغان از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، پیمان آقایی، فعال ملی مدنی ساکن شهرستان پارس آباد مغان از توابع شهرستان اردبیل پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. همچنین امروز احمد یعقوبی، دیگر فعال ملی مدنی بازداشت شده در جریان این اعتراضات هم آزاد شد. 

پیمان آقایی، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان اعتراضات شهرستان اردبیل به همراه جمعی دیگر از فعالان ملی مدنی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

همچنین احمد یعقوبی هم در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، به همراه جمعی از فعالان ملی مدنی شهرستان مشکین شهر بازداشت شده بود. در این گزارش اشاره ای به اتهامات و نحوه آزادی این فعال ملی مدنی نشده است. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافرمانداری پارس آبادفعال مدنیفعال آذربایجانیفعال آذربایجانی پیمان آقاییفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی پارس آباد مغانفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانپیمان آقاییپیمان آقایی فعال ترکپیمان آقائی فعال ترکپارس آبادپارس آباد مغاناحمد یعقوبیاحمدیعقوبیبازداشتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت پیمان آقاییبازداشت پیمان آقائیبازداشت احمد یعقوبیبازداشت احمدیعقوبیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانشهرداری پارس آبادشهرستان پارس آبادشهرستان پارس آباد در استان ادربیل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: