•                  
یک شنبه , ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
یکشنبه, ژوئن 20

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت احمد حاتم پور به تحمل حبس تعزیری

0
381

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان با صدور دادنامه ای، احمد حاتم پور، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال گذشته را به تحمل حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، احمد حاتم پور، فرزند: رحمان, متولد: ۱۳۶۷, ساکن شهرستان بهبهان و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های معاند نظام » به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شد. این حکم پیشتر توسط دادگاه بدوی صادر شده بود و در دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان احمدی حاتم با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های معاند نظام » به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به تحمل ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروهها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد. این حکم به حجت الله قنواتی, وکیل مدافع احمد حاتم پور ابلاغ شد.

شهروند ساکن شهرستان بهبهان، در مرحله بدوی در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهبهان به ریاست فردوس افشون با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروهها و سازمان‌های مخالف نظام” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروهها و دسته‌جات سیاسی محکوم شده بود. 

احمد حاتم پور, شهروند ۳۰ ساله, ساکن شهرستان بهبهان که به شغل خرید و فروش خودرو اشتغال دارد در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به به محل کار وی بازداشت و پس از انتقال به منزل و  ضبط وسائل شخصی به مدت ۱ شبانه روز در بازداشتگاه پلیس امنیت بهبهان نگهداری  شد و پس از آن به شهرستان آبادان منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی های فشرده به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز انتقال داده شد و پس از طی بازجوئی های توام با ضرب و جرح به بازداشتگاه اداره اطلاعات بهبهان بازگردانده شد و پس از آن به زندان این شهرستان منتقل و در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, پس از تکمیل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع سند منزل مسکونی بطور موقت آزاد شد. 

شهرستان بهبهان در جنوب غربی ایران و مرکز شهرستان بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان قرار دارد و در جریان تجمعات اعتراضی اخیر که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, در این شهرستان همانند سایر شهرهای دیگر ایران برگزار شد تعداد بسیاری از شهروندان ساکن این شهروندان در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی و انتظامی در این تجمعات اعتراضی یا جان خود را از دست دادند و یا زخمی شدند و از سوی دیگر تعداد بسیاری دیگر از شهروندان هم از سوی ماموران امنیتی و انتظامی با عناوین اتهامی کذب “اوباش”, “اغتشاشگر” و یا “تخریب کننده اموال عمومی” توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند.

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحکومیتمحکومیت احمد حاتم پور به حبسمحکومیت به حبسمحکومیت به حبس تعلیقیمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننیروی انتظامی شهرستان بهبهانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸پلیس امنیت شهرستان بهبهانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸احمد حاتم پوراحمد حاتم پور شهرستان بهبهاناحمدحاتم پوراداره اطلاعات شهرستان بهبهاناداره برق شهرستان بهبهاناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهرستان بهبهانبازداشت احمد حاتم پوربازداشت احمدحاتم پوربازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان در آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان شهرستان بهبهانبازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهرستان بهبهانتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تجمعات خیابانی در ایرانتجمعات شهرستان بهبهانتظاهراتتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸حبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوبهای آبان ماه سال ۱۳۹۸شهروندان شهرستان بهبهانشهرستان بهبهانشهرستان بهبهان در خوزستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: