•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

زندان مرکزی ارومیه: بشیر پیرماوانه, زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
467

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, بشیر پیرماوانه, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه پس از تحمل بیش از ۱ سوم مجموع حبس تعزیری ۴ ساله خود پس از اعطای عفو مشروط  از این زندان آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این زندانی سیاسی به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, بشیر پیرماوانه, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه در حالی که ۳ سال از مجموع حبس تعزیری ۴ ساله خود را سپری کرد در راستای اعطای عفو مشروط آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این فعال سیاسی اهل ارومیه در حالی صورت گرفته که چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند.

اعطای آزادی مشروط به بشیر پیرماوانه, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت.

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

لازم به ذکر است, بشیر پیرماوانه, در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, به همراه جمعی دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به ممانعت از آزادی مشروط وی و یا حتی اعطای مرخصی دست به اعتصاب غذا زده بود. 

همچنین در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸, “بشیر پیرماوانه”, در اعتراض به ممانعت مسئولان قضائی و دادستان ارومیه با اعطای مرخصی و یا تقاضای آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زد و این زندانی سیاسی چندی بعد در پی وعده پیگیری از سوی مسئولان زندان مرکزی ارومیه به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. 

این زندانی سیاسی در اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۴ توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت “عضویت در احزاب مخالف نظام” در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. با اعلام اعتراض این زندانی سیاسی به حکم صادره توسط دادگاه بدوی محکومیت حبس تعزیری وی به ۴ سال تقلیل پیدا کرد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه و همچنین حق دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محاکمه از سوی دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانگروه پژاکگزارش نقض حقوق بشر در ایرانپژاکآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی بیان در ایراناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کردیاحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبند۱۲ زندان مرکزی ارومیهبشیر پیرماوانهبشیرپیرماوانهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی در ارومیهزندانی سیاسی در تبعیدزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب فعالان سیاسی در ایرانسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیعفو مشروطعفو مشروط زندانیان سیاسیعفو و آزادی زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: