•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

بیانیه کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد اعدام دو کودک – مجرم در شیراز

0
577

امروز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸, “میشل باشله”، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد طی بیانیه ای این اقدام حکومت  ایران را نقض آشکار قوانین بین‌المللی در فرآیند دادرسی بر  پرونده “مهدی سهرابی فر” و “امین صداقت” دو کودک–مجرم که در تاریخ ۵ اردیبهشت سال جاری در زندان عادل‌آباد شیراز پس از اجرای حکم شلاق بصورت مخفیانه اعدام شدند را ناعادلانه خوانده است. وی همچنین از مقامات ایرانی درخواست کرده است که اعدام کودک–مجرمان را متوقف کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اعدام دو پسر ۱۷ ساله به اتهامات تجاوز و سرقت در پی یک دادرسی ناعادلانه در ایران، یک بار دیگر از مقامات جمهوری اسلامی درخواست کرد که اعدام کودک–مجرمان را متوقف کند.

میشل باشله در این بیانیه همچنین گفت: “اعدام کودک–مجرمان بر اساس میثاق بین‌المللی مدنی و سیاسی و همچنین کنوانسیون حقوق کودک مطلقا ممنوع است. این در حالی است که ایران یکی از اعضای متعهد به هر دو عهدنامه مذکور است. اعدام این دو کودک بسیار ظالمانه‌تر است، زیرا مشخص شده است که هر دو تحت درمان بودند و پرونده قضایی آنها تکمیل نشده بود”.
از سوی دیگر یونیسف در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طبق گزارش‌های دریافت شده، در جمهوری اسلامی ایران، دو پسر ۱۷ ساله در زندان شیراز در جنوب ایران جایی که ظاهرا در آن‌جا بازداشت شده بودند، اعدام شدند.»

یونیسف با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر اعدام کودکان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، آن را نقض آشکار حقوق کودکان نامید و محکوم کرد.

این سازمان یادآوری کرد که طبق کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق کودک، هیچ‌ کودکی نباید تحت‌ شکنجه‌ یا سایر رفتارهای بیرحمانه‌ و غیرانسانی یا مغایر شئون‌ انسانی قرار گیرد. طبق این کنوانسیون، مجازات‌ اعدام‌ و یا حبس‌ ابد، بدون‌ امکان‌ بخشودگی را نمی‌توان‌ در مورد کودکان‌ زیر ۱۸ سال‌ اعمال‌ کرد.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد همچنین بر ضرورت احترام به حق دادرسی عادلانه برای نوجوانان متهم به ارتکاب جرم تاکید کرده است.

گفتنی است که مهدی سهرابی فر و امین صداقت در زمان ارتکاب جرم و بازداشت در سال ۱۳۹۶، تنها ۱۵ سال داشتند.
پیشتر عفو بین‌الملل در خصوص این اعدام این دو کودک–مجرم اعلام کرده بود: “روند قضایی که منجر به محکومیت این دو نوجوان شد ناعادلانه بوده و به شدت اصول بین‌المللی عدالت کیفری نوجوانان را نقض کرده است. آنها پس از بازداشت حدود دو ماه در بازداشتگاه آگاهی نگهداری شدند، جایی که گفته بودند مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. آنها همچنین در زمان بازجویی به وکیل دسترسی نداشتند”.

لازم به یادآوری است که مهدی سهرابی‌فر و امین صداقت از سال ۱۳۹۶ در کانون اصلاح و تربیت شیراز نگهداری می‌شدند. آنها در تاریخ ۴ اردیبهشت سال جاری بدون آنکه دلیلش را بدانند به زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شدند. همان روز به خانواده‌ها وقت ملاقات با فرزندان‌شان داده شد. این ملاقات در حالی بود که هیچ‌کدام خبر نداشتند که آخرین ملاقات پیش از اعدام آنها است. پزشکی قانونی در ۸ اردیبهشت با خانواده‌ها تماس گرفته و به آنها اعلام کرد که فرزندان‌شان اعدام شده‌اند.

مجازات کودکان در ایران و از جمله صدور حکم اعدام برای آنان در موارد مختلف از جمله درگیری و قتل، قاچاق مواد مخدر و … همواره یکی از چالش‌های مهم نقض حقوق بشر در ایران بوده است.

در حالی که ایران از ۲۵ سال پیش به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته که طبق آن اعدام کودکان مجرم ممنوع است، در سال ۱۳۹۶ دستکم ۴ کودک مجرم پس از رسیدن به سن قانونی اعدام شدند و در سال جاری نیز تاکنون چندین کودک مجرم اعدام شده و یا به اعدام محکوم شده‌اند.

سازمان عفو بین الملل چندی پیش نیز با انتشار گزارشی از وضعیت اعدام ۱۴۵ محکوم نوجوان به اعدام از دی ماه ۱۳۶۹ تا اردیبهشت ۱۳۹۸که شامل افرادی میشود که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند به بررسی وضعیت اعدام این افراد در ۱۰ کشور جهان و از جمله ایران پرداخت. این سازمان بین المللی حقوق بشر در این گزارش اعلام کرده که ایران به تنهائی مسئول اعدام ۹۷ کودک – مجرم یعنی از مجموع دو سوم این اعدامها را انجام داده است. و باقی کشورها مثل: چین، جمهوری کنگو،‌ نیجریه، پاکستان، عربستان سعودی، سودان، سودان جنوبی، آمریکا و یمن نیز در اعدام کودک- مجرمان دخیل هستند. 

این سازمان مدافع حقوق بشر  همچنین در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۸ با انتشار گزارش سالانه خود درباره استفاده از مجازات اعدام در سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد که تعداد اعدام‌ها در سال ۲۰۱۸ تقریبا به میزان یک سوم در سطح جهانی کاهش یافته و این پائین‌ترین رقم ثبت شده توسط این سازمان مدافع حقوق بشر ظرف ۱۰ سال گذشته به شمار می‌آید.در این گزارش همچنین به وضعیت صدوز و اجرای احکام اعدام در ایران و قوانین مندرج در نظام حقوقی ایران که مشمول مجازات اعدام هستند نیز اشاره شده است. 
در این گزارش تعداد اعدام‌های ثبت‌شده در ایران در سال ۲۰۱۸ توسط سازمان عفو بین‌الملل ۲۵۳ مورد بود که کمترین میزان اعدام در این کشور از سال ۲۰۱۰ را نشان می‌داد.

این رقم که کمتر از نیمی از آمار ثبت شده اعدام‌ها در سال ۲۰۱۷ (۵۰۷ مورد) در این کشور بود، عمدتاً ناشی از اعمال تغییرات در قانون مبارزه با مواد مخدر و تعلیق موقت اجرای احکام اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر بود.

این قانون که در نوامبر ۲۰۱۷ اصلاح شده بود، سقف میزان مواد مخدری را که مشمول مجازات اعدام می‌شد افزایش داد. این اصلاحیه عطف به ماسبق می‌شود و به افرادی که به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند امکان می‌دهد جهت تخفیف مجازات درخواست بازبینی حکم خود را بدهند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: