•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

انتقال امیر محمدخانی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در سنندج / بازداشت ۲ شهروند در دیواندره

0
971

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “امیر محمدخانی”, شهروند ساکن شهرستان دیواندره, از توابع استان کردستان که چندی پیش توسط ماموران اطلاعات سپاه در این شهرستان بازداشت شده بود جهت تکمیل مراحل بازجوئی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در سنندج منتقل شد. همچنین “فاروق خانی”, از اهالی روستای شریف‌آباد از توابع دیواندره توسط ماموران امنیتی در این روستا بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین صدیق صیفی شهروند ساکن دیواندره در اواسط مرداد ماه بازداشت شد و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, “امیرمحمد خانی”, شهروند اهل شهرستان دیواندره, از توابع استان کردستان که پیش از این و در تاریخ ۲۱ شهریور ماه سالجاری توسط ماموران اطلاعات سپاه در این شهرستان بازداشت شده بود جهت بازجوئی به قرارگاه شهرام فر در بلوار شبلی شهرستان سنندج منتقل شد. تا لحظه انتشار این خبر اطلاعی در رابطه با اتهامات مطروحه علیه وی به دست نیامده است. همچنین “فاروق خانی”, از اهالی روستای شریف‌آباد از توابع دیواندره توسط ماموران امنیتی در این روستا بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین “صدیق صیفی” شهروند ساکن دیواندره در اواسط مرداد ماه بازداشت شد و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

براساس این گزارش, این شهروند ساکن شهرستان دیواندره, در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, در پی مراجعه ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان به منزل شخصی وی پس از ورود به آن مکان و تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل کامپیوتر وی را بازداشت کرده و با خود به بازداشتگاه منتقل کردند. 

“امیرمحمدخانی”, مغازه‌ لوازم‌التحریر دارد و عضو هیات کوهنوردی دیواندره می‌باشد.

بازداشت “امیرمحمدخانی” در حالی صورت گرفت که نیروهای امنیتی در زمان بازداشت وی دلایلی مبنی بر بازداشت وی عنوان نکردند.

همزمان با بازداشت وی، در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸,“فاروق خانی”, از اهالی روستای شریف‌آباد از توابع دیواندره توسط ماموران امنیتی در این روستا بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد و تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی از وی در دسترس نیست. 

گفته می شود بازداشت “فاروق خانی”, بدون تفهیم اتهام صورت گرفته و ماموران امنیتی در زمان بازداشت وی هیچگونه برگه ای جهت بازداشت وی ارائه نکردند. 

پیش از آن و در تاریخ ١٧ مردادماه ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی در شهرستان دیواندره ”صدیق سیفی“ فرزند عطا را بازداشت و او به مکان نامعلومی منتقل کرده بودند. از زمان بازداشت اطلاع دقیقی در رابطه با محل نگهداری “صدیق صیفی” در دست نیست. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.