•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

سعید مقدم, شهروند ساکن خرمشهر ساعاتی پس از بازداشت آزاد شد

0
647

حقوق بشر در ایران – “سعید مقدم” « ابوشروق », شهروند ساکن خرمشهر از توابع استان خوزستان که پیش از این توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود ساعاتی پس از بازداشت و پس طی بازجوئی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۸, “سعید مقدم” « ابوشروق », معلم و نویسنده ساکن خرمشهر از توابع استان خوزستان, پس از بازداشت و  بازجوئی چند ساعته از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در حالی “سعید مقدم” « ابوشروق »,  توسط ماموران اداره اطلاعات خرمشهر بازداشت شده بود که پیش از آن به دلیل فعالیتهای مدنی اش از فعالیت در آموزش و پروش بعنوان “دبیر ریاضیات” تعلیق شده بود و این تعلیق از حتی با آغاز سال نوی تحصیلی هم برای این فعال مدنی ادامه پیدا کرد و با توجه به این امر وی پس از بازداشت از سوی ماموران اداره اطلاعات خرمشهر و انتقال به آن اداره و طی بازجوئی چندین ساعته با محور فعالیتهای مسالمت آمیزش پس از چند ساعت بازجوئی آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ “سعید مقدم” « ابوشروق », در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات خرمشهر بازداشت شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.