•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی زهرا اکبری نژاد درچه, در زندان اوین

0
702

حقوق بشر در ایران – علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از بازداشت “زهرا اکبری نژاد درچه”, شهروند ساکن توابع شهرستان شهریار و همسر “ابوالقاسم فولادوند”, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج, وی کماکان در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۸, “زهرا اکبری نژاد درچه”, شهروند ساکن توابع شهرستان شهریار, و همسر “ابوالقاسم فولادوند”, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج, که از روز ۱ مردادماه سالجاری توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل شخصی اش بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این زندان منتقل شد علیرغم ابتلا به بیماری اعصاب و ناراحتی قلبی کماکان بصورت بلاتکلیف در این زندان بسر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “زهرا اکبری نژاد درچه”, از زمان بازداشت از بابت اتهام “مرتبط با سازمان مجاهدین خلق” توسط ماموران وزارت اطلاعات تحت بازجوئی قرار گرفته و ۴۸ ساعت از اولین روز بازداشت و انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین طی تماس کوتاهی با بستگانش اعلام کرد که به سلول انفرادی این بند امنیتی در زندان اوین منتقل شده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه که از بازداشت “زهرا اکبری نژاد درچه”,  و از سوی دیگر بیماری قلبی و اعصاب که وی با آنها مبتلاست و بنا بر تجویز پزشکان متخصص استرس و فشارهای روحی و روانی باعث بیشتر شدن عمق بیماری وی خواهد شد و همین امر باعث نگرانی ۲ فرزند وی و حتی بستگانش شده است که در غیاب مادر و پدرشان این روزها را در تنهایی سپری می کنند.علیرغم پیگیریهای مستمر و مراجعه به دادسرای امنیت واقع در زندان اوین, تا این لحظه هیچ پاسخی از طرف مسئولان قضائی مبنی بر نوع اتهامات و یا دلایل بازداشت وی داده نشده است. 

بازداشت “زهرا اکبری نژاد” در حالی رخ داد که همسرش “ابوالقاسم فولادوند”, در سالن ۱۰ زندان رجائی شهر کرج در حال تحمل محکومیت حبس ۱۸ ساله خود از بابت اتهام “بغی از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق”, توهین به رهبری” , “شرکت در تجمعات اعتراضی سال ۱۳۸۸ اخلال در نظم عمومی” میباشد. 

لازم به ذکر است؛ “ابوالقاسم فولادوند”, همسر “زهرا اکبری نژاد درچه”, در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۲ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت اتهام “بغی از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق” به ۱۵ سال حبس تعزیری, “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس تعزیری, از بابت اتهام “شرکت در اعتراضات سال ۱۳۸۸ و با مصداق اتهامی “اخلال در نظم عمومی” به تحمل به ۱ حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود و در حال حاضر در سالن ۱۰ زندان رجائی شهر کرج در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد. 

لازم به ذکر است, ابوالقاسم فولادوند, به مدت ۱ سال و ۶ ماه نیز در دههٔ ۱۳۶۰, از بابت اتهام “هواداری از سازمان مجاهدین خلق” در زندان‌های جمشیدیه و قزل‌حصار به سر برده است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۷, با انتشار گزارشی محرومیت ابوالقاسم فولادوند از دسترسی به مراقبتهای پزشکی و ممانعت از اعزام وی به مرکز درمانی بدلیل گرفتگی ماهیچه های قلب به مرکز درمانی خارج از زندان رجائی شهر را اطلاع رسانی کرده بود. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.