•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت سیاوش سلیمانی پور, فعال رسانه ای توسط اطلاعات سپاه پاسداران

0
1253

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “سیاوش سلیمانی پور”, فعال رسانه ای و مدیر مسئول وبسایت خبری چیچیست خبر, توسط ماموران اطلاعات سپاه در شهرستان ارومیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۸, “سیاوش سلیمانی پور”, شهروند اهل ارومیه و مدیر موسس وبسایت خبری چیچیست نیوز, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه ارومیه به منزل شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت؛ “سیاوش سلیمانی پور”, از فعالان رسانه ای با سابقه و موسس وبسایت خبری چیچیست نیوز  و رئیس انجمن آذربایجان مدنیت اوجاغی، بدون ارائه دلیل توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در ساعات پایانی دوشنبه هفته جاری بازداشت شد و پیگیریهای خانواده و نزدیکان وی مبنی بر مکان نگهداری و اتهامات مطروحه بر علیه وی راه به جایی نبرده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به صدور حکم توقیف وبسایت خبری چیچیست خبر, که “سیاوش سلیمانی پور”, از موسسان آن بود و حکم توقیف آن در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۸, به دستور معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی, شهرستان ارومیه صادر شده بود نزدیکان وی بازداشت این فعال رسانه ای را مرتبط با فعالیتهای وی در وبسایت چیچیست نیوز و از بابت حکم توقیف صادره در تیرماه سالجاری می دانند. 

سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.