•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

برگزاری دستکم ۳ تجمع اعتراضی

0
1014

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین, جوانان جویای کار در شهرستان بهبهان و کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز پنجشنبه ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل درب ورودی استانداری در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی شان معترض شدند. 

لازم به ذکر است, کارگران این واحد صنعتی برای چندمین بار متوالی است که کارگران شرکت کنتورسازی شهرستان البرز استان قزوین برای رسیدن به حق و حقوق خود و دریافت مطالبات و معوقات حقوقی خود، مقابل استانداری قزوین تجمع کردند و باز هم تسریع در رفع مشکلات از سوی مسئولان استان را خواستار شده‌اند.

با توجه به برگزاری چندین تجمع در مقابل استانداری قزوین، مسئولان و نمایندگان مجلس قول‌ها و وعده‌هایی را به کارگران برای رفع مشکلاتشان داده‌اند اما تاکنون هیچ وعده‌ای عملی نشده و همچنان مشکلات کارگران پابرجاست.

یکی از کارگران در این خصوص گفت: “از صبح اول وقت مقابل استانداری پیگیر تحقق وعده‌های مسئولان هستیم. یکی از مسئولان استان قزوین سه راه حل برای رفع مشکل کارگران پیشنهاد داده بود که نخستین راهکار را قرار دادن یک سرپرست برای شرکت با هماهنگی مسئولان استانداری، دادگستری و نهاد دیگر ذکر کرده بود”.

این کارگر ادامه داد: “دومین راه حل مسئول استانی، تعیین سرمایه‌گذار و رسیدن به توافق با وی بوده که اسم سرمایه‌گذار را ذکر نکرد و سومین راهکار را هم بیان نکرده که چه بوده است. چند روز پیش این مسئول استانی در صدا و سیما مصاحبه‌ای در این زمینه داشت و اعلام کرد که کارگران به حق و حقوق خود می‌رسند؛ اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است”.

در حال حاضر حدود هفت ماه است که کارگران شرکت کنتورسازی حقوق دریافت نکرده‌اند و حتی حقوق شب عید هم به آنان پرداخت نشده است؛ در حالی که کارگران ۲۴ ماه حقوق معوقه از سالهای قبل هم دارند.

جالب اینکه مدیرعامل شرکت کنتورسازی که در زندان به سر می‌برد، فردی که بازنشسته را به عنوان مدیر کارخانه معرفی کرده؛ این در حالی است که کارگران این شرکت به خبرنگار ایلنا اذعان کردند چرا باید فردی بازنشسته که با ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان از شرکت بازنشسته شده، دوباره به کار بازگردد.

یکی دیگر از کارگران شرکت کنتورسازی گفت: “فردی که به عنوان مدیر جدید شرکت کنتورسازی تعیین شده، بیان کرده که ۱۵ هزار جنس در شرکت وجود دارد و دو هفته از آبان ماه که بگذرد یک ماه حقوق به کارگران این شرکت پرداخت می‌شود. به کارگران اعلام شده دست از شکایت صندوق‌های فروشگاهی شرکت کنتورسازی بردارند چرا که هشتم آبان ماه شرکت به مزایده گذاشته می‌شود و با تغییر و تحول در صندوق‌ها و فروش آنها با قیمت بالا، تا اردیبهشت ماه سال آینده حساب تمام کارگران تسویه می‌شود. 

تجمع اعتراضی جوانان جویای کار در شهرستان بهبهان

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز جمعه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, جمعی از جوانان جویای کار در شهرستان بهبهان همزمان با برگزاری مراسم نماز جمعه در این شهرستان با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به گسترش بیکاری در این شهرستان و نبود فرصتهای شغلی برای آنها و عدم استفاده مسئولان واحدهای اداری و صنعتی از نیروهای بومی و محلی اعتراض کردند. 

 جوانان بهبهان در محل برگزاری نماز جمعه در جلوی درب ورودی امامزاده حیدر برای اعتراض به بیکاری و استخدام نیروهای غیر بومی و همچنین استخدام افراد غیر متخصص و نا مرتبط با سمت خود در پالایشگاه بید بلند ۲ که با امتیاز و رانت برخی مسئولین سفارش می شوند خواستار رسیدگی و توجه مسئولان امر به این مورد شدند. 
لازم به ذکر است, ثارالله شمس الدینی که یکی از معترضین است در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

 

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز پنجشنبه ۲۵مهر ماه ۱۳۹۸، کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه, بیست و چهارمین روز اعتصاب خود را پشت سرگذاشتند.

در بیست و پنجمین روز اعتصاب کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه, “ابراهیم عباسی منجزی” با سخنرانی در محل همیشگی تحصن کارگران خواستار اتحاد در بین کارگران برای دستیابی آنها به حقوق شهروندی شان شد. 

خواسته کارگران بازگشت به کار ۳ نفر از همکاران اخراجی، لغو خصوصی سازی و پایان دادن به پرونده سازی برای کارگران و آزادی اسماعیل بخشی می باشد.

گفتنی است که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، از روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸،به دلیل اخراج ۲۱ تن از همکارانشان آغاز شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: