•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

کریم ساعدی, شهروند عرب اهوازی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
460

کریم ساعدی, شهروند ساکن حمیدیه اهواز با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, کریم ساعدی شهروند عرب و از اهالی کوی حمیدیه اهواز, با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شده است. وی در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

براساس این گزارش, آزادی این شهروند عرب پس از نزدیک به ۷ ماه بلاتکلیفی در بند ۵ زندان شیبان اهواز به دلیل تشدید بیماری کلیوی با موافقت دادگاه انقلاب اهواز با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صورت گرفته است. 

از مدتها قبل و در سایه بی توجهی مسئولان زندان شیبان کریم ساعدی از بیماری کلیه رنج میبرد و با توجه به پیگیریهای مکرر خانواده وی بعد از گذشت مدت زمانی طولانی که کریم ساعدی از درد کلیه به شدت آسیب دیده بود با اعزام وی به بیمارستان امام خمینی این شهر موافقت شد.اما بدلیل کمبود امکانات پزشکی و نبود لوازم و تجهیزات کامل پزشکی و با توجه به اصرار خانواده وی و تقبل هزینه درمان از سوی آنها به این شهروند عرب به بیمارستان کرمی اهواز منتقل شده بود. 

آسیبهای وارده به کلیه این زندانی که در سایه بی توجهی مسئولان زندان شیبان اهواز بوده به حدی شدید بوده که کلیه های این زندانی در بند و محروم از حق درمان از کار افتاده بود و وی نیاز به دیالیز پیدا کرد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بنقل از یکی از بستگان کریم ساعدی از محرومیت این زندانی در بند از حق درمان علیرغم گذشت ۲۰ روز از بیماری و از کار افتادگی کلیه هایش در سایه بی توجهی مسئولان زندان شیبان اهواز اطلاع رسانی کرده بود. ساعدی  علاوه بر مشکلات کلیوی به حالت تهوع توام با خون نیز دست و پنجه نرم میکند و علیرغم این همه مشکلات جسمانی وخیم بیش از ۲۰ روز از حق درمان محروم مانده بود. 

“کریم ساعدی” ۳۱ ساله، فرزند عبدالرضا، متأهل و دارای دو فرزند از ساکنان کوی کارگران شهر حمیدیه در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۷ به همراه “عادل مشعلی”۳۰ ساله فرزند حبیب، متأهل و دارای مغازه موبایل فروشی از اهالی کوی نخیل شهر حمیدیه توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت و به زندان شیبان اهواز منتقل شد.

کماکان ۱۳۰ تن دیگر از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی عرب محبوس در بند۵ زندان شیبان اهواز با اتهامات سیاسی و امنیتی در شرایط بسیار وخیم بهداشتی و با حداقل امکانات رفاهی و خدماتی نگهداری می‌شوند.

در پی حمله مسلحانه در شهریور سال ۱۳۹۷ به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز تعداد بسیاری از شهروندان عرب در استان خوزستان و توابع  این استان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

زندانیان و افراد در بازداشت  در زندانها و بازداشتگاههای ارگانهای امنیتی در ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین محرومیت افراد از دسترسی به خدمات پزشکی از مصادیق بارز شکنجه و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: