•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: بازداشت ۳ تن از دانشجویان دانشگاه کردستان توسط نیروهای امنیتی

0
852

حقوق بشر در ایران – طی روزهای دوشنبه و چهارشنبه هفته جاری, زانیار احمدپور, مسلم سلیمانی و ارشد اتابک, سه تن از دانشجویان دانشگاه کردستان, در جریان تجمعات اعتراضی برگزار شده در این  دانشگاه  که با هدف اعتراض به جان باختن ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه پروازی و همچنین جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که در اثر شلیک مستقیم موشک از سوی سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور; روز دوشنبه ۲۳ و همچنین امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, زانیار احمدپور دانشجوی رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی, مسلم سلیمانی دانشجوی رشته مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین ارشد اتابک دانشجوی رشته ادبیات زبان عربی در مقطع کارشناسی ارشد و جملگی از دانشگاه کردستان در جریان تجمع اعتراضی دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به ساقط کردن هواپیمای مسافربری در پی شلیک مستقیم موشک از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش: زانیار احمدپور, مسلم سلیمانی و ارشد اتابک پس از بازداشت در در جریان این تجمع اعتراضی به مکان نامعلومی منتقل شدند و از اتهامات احتمالی و مکان نگهداری آنها اطلاعی در دست نیست. 

 بازداشت زانیار احمدپور, مسلم سلیمانی و ارشد اتابک در حالی صورت گرفت که طی روزهای گذشته تجمعات اعتراضی گسترده ای در تهران و سیار شهرهای کشور با هدف اعتراض به شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط پروازی تهران – کی یف اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر خدمه پروازی و مسافران این هواپیما که جمعی از دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاههای کانادا هم در میان کشته شدگان هستند نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت و رفتارهای قهرآمیز با شهروندان کردند. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هامسلم سلیمانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانهوایپماهواپیماهواپیمای مسافربریهواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمایی اکراینهواپیمائی اوکراینارشد اتابکارشداتابکاستان کردستاناعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات مسالمت آمیزتجمعات اعتارضی دیماه 1396تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دیماهتجمعات اعتراضی دانشجویانتجمعات اعتراضی دانشجویان ایرانتجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه کردستانتجمعات اعتراضی دانشجویان در ایرانتجمعات اعتراضی دانشجویان در دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در دی ماه ۱۳۹۸تجمعات دانشجویان در دی ماه 1398تجمعات دانشجوئیتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دیماه ۱۳۹۸تظاهرات دیماه سال ۱۳۹۸حقوق شهروندی در ایراندی ماهدی ماه سال ۱۳۹۸دیماهدیماه ۱۳۹۸دیماه۱۳۹۸دانشگاهدانشگاه کردستاندانشگاه استان کردستاندانشجودانشجو در ایراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان در ایراندانشجویان در استان کردستانزانیار احمدپورزانیاراحمدپورسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان در استان کردستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: