•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

بازداشت ۵ تن از شهروندان عرب اهواز توسط نیروهای امنیتی 

0
539

روز جاری ۵ تن از شهروندان عرب اهل روستای شمریه واقع در اهواز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸, پنج تن از شهروندان عرب از اهالی روستای شمریه از توابع بخش مرکزی اهواز واقع در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش هویت بازداشت شدگان؛ حسن هاشمی فرزند طعمیه, نورعلی هاشمی, نجیل هاشمی«مالکی», ناظم هاشمی فرزند صدام توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است.  

لازم به ذکر است همزمان با بازداشت این افراد تعدادی از منازل اهالی دیگر این روستا توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته است. 

همچنین از دلایل بازداشت و اتهامات و یا مصادیق اتهام این افراد تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: