•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

اعزام مصطفی بادکوبه ای, زندانی سیاسی به مرخصی استعلاجی

0
552

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مصطفی بادکوبه ای, فعال ادبی منتقد و شاعر محبوس در زندان تهران بزرگ در پی بروز تنگی نفس و بیماری گوارشی به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مصطفی بادکوبه ای, شاعر و فعال ادبی منتقد محبوس در زندان تهران بزرگ در پی ابتلا به بیماری گوارشی و مشکلات تنفسی و در شرایط خاص به مرخصی اعزام شد. این فعال ادبی از روز سه شنبه هفته گذشته برای تحمل حبس تعزیری ۱ ساله خود بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به مصطفی بادکوبه ای در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “در پی بروز علائمی مثل تنگی نفس و مشکلات گوارشی در مصطفی بادکوبه ای در شرایط بسیار بد زندان تهران بزرگ پس از تودیع قرار وثیقه این فعال ادبی به مرخصی اعزام شده و روند درمانی وی در حال انجام است”. 

در تاریخ ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مصطفی بادکوبه ای, شاعر و فعال ادبی منتقد که پیشتر با اتهام توهین به مقدسات توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از احضار از سوی شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران جهت تحمل حبس بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. این اتهام به دلیل فعالیتهای مصطفی بادکوبه ای در فضای رسانه ای و انتشار مطالب از سوی وی در شبکه های اجتماعی بوده است. 

در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۷, شعبه ۳ دادسرای امنیت واقع در زندان اوین از بابت پرونده ای دیگر با ارسال ابلاغیه ای مصطفی بادکوبه ای را احضار و پس از تفهیم اتهام همزمان با صدور قرار وثیقه این فعال ادبی بازداشت شد و  در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۷ مصطفی بادکوبه ای, با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

وزارت اطلاعات, بعنوان مرجع اعلام جرم کننده از مصطفی بادکوبه ای, براساس استناد به اشعار و نوشته های ادبی ایشان در سرای قلم در کنار مهدی خزعلی این فعال ادبی را احضار و تفهیم اتهام کرده بود.

لازم به ذکر است مصطفی بادکوبه ای پیش از این در تیر ماه سال ۱۳۹۱ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۳ سال حبس تعزیری محکوم گردیده بود که حکم ایشان در دادگاه تجدید نظر به ۱۸ ماه حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از شعر خوانی در انجمن‌های ادبی و ۳ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل گردید.

سرانجام مصطفی بادکوبه ای بعد از گذراندن یک سوم مجموع حبس تعزیری خود بطور مشروط در تاریخ ۲۷ مهر ماه سال ۱۳۹۲ از زندان اوین آزاد شد و مابقی دوران حبس وی تعلیق شد. 

مصطفی بادکوبه ای، طی سال های گذشته شعرهای انتقادی فراوانی سروده است. او پس از اعتراضات مردمی، شعرهایی نیز در حمایت از تظاهرات اعتراضی سال ۱۳۸۸ شهروندان در شهرهای ایران سرود. دو شعر “فتنه گران” و همچنین “وطن” که توسط خود او و در جلسات شعرخوانی خوانده شده بود، با استقبال مردم و کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی رو به رو شد.

سرانجام ماموران امنیتی اواخر سال ۱۳۸۹ صبح زود به خانه مصطفی بادکوبه ای هجوم برده، وی را بازداشت و وسایل شخصی وی را به همراه خود برده بودند.

سرکوب فعالان ادبی و منتقدان حکومتی در ایران,  ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: