•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 28

انتقال کمال حسن رمضان, زندانی سیاسی به زندان مرکزی ارومیه

0
333

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان, زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه پس از اتمام بازجوئی به بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان, زندانی سیاسی محکوم به اعدام که طی روزهای اخیر پس از احضار به دفتر رئیس اندرزگاه به مکان نامعلومی منتقل شده بود به بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. به نظر می رسد این زندانی سیاسی برای بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه منتقل شده بود. انتقال کمال حسن رمضان به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی مسبوق به سابقه است و این زندانی سیاسی به دفعات به این بازداشتگاهها منتقل شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “کمال حسن رمضان ساعت ۱۲ امروز پنجشنبه به بند ۱۲ زندان ارومیه بازگردانده شد”. 

در تاریخ ۲۴خرداد ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان, متولد ۱۳۶۶, زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه پس از فراخوانده شدن این زندانی سیاسی دفتر رئیس اندرزگاه به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان به همراه  ابراهیم عیسی پور, علی احمد سلیمان و احمد تموئی چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از احضار به دفتر افسر نگهبان این زندان توسط ماموران امنیتی بدون اطلاع قبلی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل و در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, به زندان ارومیه بازگردانده شدند. 

این زندانی سیاسی, در تاریخ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸, بدون اطلاع قبلی از بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه خارج و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شده بود و در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۸, پس از اتمام بازجوئی به زندان ارومیه بازگردانده شد. 

کمال حسن رمضان پیشتر نیز در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ هم همانند مورد مشابه از زندان مرکزی ارومیه  به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر منتقل شده بود و از بابت فعالیتهای داخل زندان مورد بازجوئی قرار گرفته بود. با توجه به اتمام آن بازجوییها این زندانی سیاسی پس از گذشت ۱۲ روز مجددا به بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شده بود.

وی همچنین در تاریخ ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷ نیز به همراه ۳ تن دیگر از زندانیان سیاسی به جهت تشکیل پرونده و تفهیم اتهام‌های جدید به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی ارومیه منتقل شده بود. این پرونده با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت این زندانیان در اعتصابات زندان تشکیل شده بود.

کمال حسن رمضان, اهل کُردستان سوریه, در تیرماه ۱۳۹۳,  به همراه ۲ تن دیگر از شهروندان شهرستان ماکو در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی سپاه منتقل شدند.

هر ۳ نفر این افراد به مدت ۴ ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران و اداره اطلاعات ارومیه به اتهام “عضویت در پ ک ک” تحت بازجویی قرار گرفتند و پس از تفهیم اتهام و اتمام مراحل بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

همچنین از سال ۱۳۹۵ با فشارها اداره اطلاعات و سپاه ارومیه پرونده جدید دیگری به اتهام قتل چند تن از ماموران دولتی بر علیه کمال حسن رمضان در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه تشکیل شد و پس از تفهیم اتهامات محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام تفهیم اتهام شد و در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست علی شیخلو به تحمل ۱۰ سال و ۱ روز حبس محکوم شد.

این حکم بعدا به دلیل عدم اعتراض این زندانی سیاسی و درخواست ماده تسلیم به رای، به ۷ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. بعد از قطعی شدن این حکم فشارهای برای پرونده‌سازی جدید برای نامبرده افزایش پیدا کرد و در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ این زندانی سیاسی به مدت ۲ ماه به بازداشتگاه سپاه در ارومیه منتقل شد و در خصوص همکاری و گرفتن اعترافات تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته بود.

کمال حسن رمضان، در ادامه این فشارها، در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۵ به مدت ۸ روز، در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۵ به مدت ۱۰ روز و در آذرماه سال ۱۳۹۶ به مدت ۷ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران ارومیه منتقل شد و در خصوص قتل فردی ۱۷ ساله که بیش از ۱۰ سال پیش صورت گرفته مورد بازجویی قرار گرفت.

روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، مسئول اجرای احکام زندان مرکزی ارومیه با احضار کمال حسن رمضان صدور حکم غیابی اعدام از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه را رسما به وی اعلام کرد.

در این ابلاغیه که از سوی مهدی دادپور، قاضی اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه به رئیس وقت زندان مرکزی ارومیه ارسال شده ‌‌بود، شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به صورت غیابی در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۰ , کمال حسن رمضان را محاکمه و از بابت اتهام عضویت در پژاک و قیام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران، وی را به اعدام محکوم کرده بود که این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور عینا تائید شد. 

صدور حکم غیابی برای این زندانی سیاسی در حالی صورت گرفت که در زمان قتل فرد مذکور کمال حسن رمضان در کشور سوریه بسر می برد و در ایران حضور نداشت. 

زندانیان محبوس در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.

مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایرانکمال حسن رمضانکمال حسن رمضان زندان ارومیهکمال حسن رمضان زندانی سیاسیکمال حسن رمضان سولوکردستانکردستان ایرانکردستان احزاب کوردیاداره اطلاعات سپاهاعدام کمال حسن رمضاناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام زندانیان سیاسیاعدام زندانیان سیاسی در ایرانبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهبازجوئی از زندانیان سیاسیبازداشت و بازجوئیبازداشتگاه اداره اطلاعاتحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی زندانیانحقوق شهروندی زندانیان در ایرانزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونازندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانی سیاسی محکوم به اعدامزندانی سیاسی کمال حسن رمضانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: