•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

بازداشت یک شهروند ساکن چابهار توسط نیروهای امنیتی

0
576

یک شهروند ساکن چابهار بنام خالد آبرون« جدگال», به دلایل نامعلومی توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸, خالد آبرون«جدگال»  شهروند ساکن چابهار, ۳۴ ساله در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ ماموران امنیتی بدون نشان دادن حکم بازداشت و رعایت حقوق شهروندی خالد آبرون را دستبند و چشم بند زدند و اتهامش را هم بیان نکردند.

لازم به ذکر است, خانواده “خالد آبرون” علت بازداشت وی را اظهار نظرهایی پیرامون توهین اخیر یک مداح در شبکه پنج صدا و سیما به حضرت عایشه همسر پیامبر و اصحاب وی عنوان کردند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ با توجه به اعلام این مطلب از سوی خانواده “خالد آبرون” ماموران امنیتی بصورت رسمی درباره علت بازداشت وی اظهار نظری نکردند.

همچنین از زمان بازداشت تا لحظه تنظیم این خبر خانواده وی  از محل نگهداری و وضعیت “خالد آبرون” هیچگونه اطلاعی در دست ندارند. 

بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان در ایران و بیان اتهامات امنیتی بدور از واقعیت ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: