•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

محرومیت مهدی کوخیان, فعال مدنی محبوس در زندان مراغه از مرخصی

0
592

مهدی کوخیان, فعال مدنی و تلگرامی محبوس در زندان مراغه که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد, علیرغم موافقت مسئولان زندان با در خواست مرخصی این زندانی سیاسی با توجه به ممانعت دادستان از حق مرخصی محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, مهدی کوخیان, فعال مدنی و تلگرامی محبوس در زندان مراغه, که از تاریخ ۱۹ فروردین ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی شهر ملکان واقع در استان آذربایجان شرقی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی از بابت پرونده جدید و سپس جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در پرونده ای دیگر به زندان مراغه منتقل شد علیرغم تائید درخواست مرخصی وی از سوی مسئولان این زندان با توجه به ممانعت دادستان مراغه تحت فشار نهادهای امنیتی از حق مرخصی محروم مانده است. این فعال مدنی پیش از این و در پرونده ای دیگر به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که در حال سپری کردن دوران محومیت حبس از بابت آن پرونده میباشد. 

یک منبع نزدیک به مهدی کوخیان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ مهدی کوخیان پس از بازداشت اخبر  در ۱۹ فروردین ماه سالجاری با پرونده‌ای جدید مواجه شده و از بابت آن پرونده برای وی قرار وثیقه صادر شده, با این حال مهدی کوخیان در حال حاضر در حال سپری کردن دوران محومیت حبس از بابت پرونده پیشین  خود در زندان مراغه میباشد. گفته می‌شود مخالفت دادستان با اعطای مرخصی او تحت فشار نهادهای امنیتی صورت گرفته است.

مهدی کوخیان از فعالان مدنی سرشناس و مدیر کانال تلگرامی «شهرخبر ملکان» میباشد.

بازداشت مهدی کوخیان در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸, مرتبط  با دخالت سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مجلس که در سال ۱۳۹۷در پرونده مرگ مشکوک “زهرا نویدپور” خبرساز شده بود صورت گرفته است ولی هنوز به طور قطع مشخص نیست چه داستانی پشت این بازداشت نهفته است و خانواده این فعال مدنی هنوز از دلایل بازداشت وی اطلاعی ندارند.

لازم به توضیح است که مهدی کوخیان که پیشتر چندین بار توسط سلمان خدادادی، نماینده ملکان در مجلس تهدید شده بود، روز دوشنبه مورخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بشدت مورد ضرب و شتم قرار گفته بود بطوریکه وی از ناحیه سر زخمی شده بود سپس بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده است.

مهدی کوخیان در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه سالجاری توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان ملکان بازداشت شده بود و یک روز پس از بازداشت طی تماس کوتاهی با خانواده از اعتصاب غذای خود خبر داده بود.

 در تاریخ ۲۴ فروردین سالجاری, مهدی کوخیان، فعال مدنی و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” پس از انتقال از بازداشتگاه اداره اطلاعات ملکان به زندان مراغه به اعتصاب خود پایان داده بود. 

این فعال مدنی در دی ماه سال ۱۳۹۵ با شکایت “فرهاد نریمانپور”، شهردار  و “پیمان محمدپور” دادستان شهرستان ملکان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود.

مهدی کوخیان, از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زده بود و سپس در تداوم اعتصاب غذای خشک به زندان شهرستان مراغه منتقل شد. او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

مهدی کوخیان, سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد که بر تضمین حقوق طرفین تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.