•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
دوشنبه, نوامبر 30

ده تن از نوکیشان مسیحی بازداشت شده در تهران و کرج تفهیم اتهام شدند

0
183

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, دستکم ۱۰ تن از نوکیشان مسیحی بازداشت شده در تهران و کرج پس از طی مراحل بازجوئی تفهیم اتهام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, ده تن از نوکیشان مسیحی بازداشت شده در جریان برگزاری مناسک مذهبی در شهرهای کرج و تهران پس از طی مراحل بازجوئی و با آغاز بازپرسی با اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه بازپرسی تفهیم اتهام شدند. 

در حالی ین نوکیشان مسیحی با اتهامات مندرج در مفاد ۴۹۸ و ۵۰۰ از قانون مجازات اسلامی با مصادیق اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام تفهیم اتهام شدند که فعالیت این دگراندیشان مذهبی فقط مرتبط به انجام مناسک مذهبی و باورهای دینی آنها بوده است. 

همچنین گفته می شود این افراد پس از بازداشت با توجه به انتقال به بندهای امنیتی و آغاز دوران بازجوئی از حق هرگونه ملاقات, تماس با خانواده و نزدیکان خود و همچنین از حق در اختیار داشتن وکیل محروم هستند. 

 در ساعات پایانی سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان، رضا- ن، سالار- الف، مینا – خ، مریم -خ, به همراه ۴ تن دیگر با هویت نامشخص از نوکیشان مسیحی ساکن تهران در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین در ساعات اولیه چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, فرهاد- م, آرش – ر و فرهاد – خ, سه تن دیگر از نوکیشان مسیحی ساکن کرج پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شدند. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار می کنند. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که حق افراد بر تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برچسب هامسیحیمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهنوکیش مسیحینوکیش مسحینوکیشاننوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولتبعید نوکیشان مسیحیجامعه مسیحیان ایرانسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان منتقد در ایرانسرکوب شهروندان مسیحیسرکوب شهروندان مسیحی در ایرانسرکوب شهروندان مطالبه گرسرکوب شهروندان معترض در ایرانشهروندان مسیحیشهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحیانشهروندان نوکیش مسیحی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: