•                  
دوشنبه , ۰۷ مهر , ۱۳۹۹
دوشنبه, سپتامبر 28

علیرضا علینژاد به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد

0
115

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه با صدور دادنامه ای علیرضا علینژاد, فعال سیاسی را به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور, توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ اجرا ۵ سال از مجموع این محکومیت برای علیرضا علینژاد اجرائی خواهد شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به علیرضا علینژاد در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام این خبر گفت:” در دادنامه صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران که وکیل مدافع علیرضا علینژاد ابلاغ شد این شهروند از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام توهین به رهبری به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با توجه به این حکم در صورت تائید در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از مجموع این ۸ سال ۵ سال آ« اجرائی خواهد بود”. 

در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند ساکن تهران و محبوس در زندان اوین بدون اطلاع قبلی به وی و سعید دهقان, وکیل مدافع وی پس از انتقال به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در سومین جلسه دادرسی بدون حضور وکیل مدافع خود حاضر شد. 

در تاریخ ۲ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند ساکن تهران و محبوس در زندان اوین توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور, فعالیت تبليغي علیه نظام و توهین به رهبری محاکمه شد و ادامه جلسه دادرسی وی به تاریخ ۲۴ تیر ماه سالجاری موکول شده بود. 

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند ساکن تهران پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل ۲۲۵ روز سلول انفرادی در بند۲الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین و تفهیم اتهام به بند عمومی این زندان انتقال داده شد.

در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, علیرضا علی نژاد, برادر مسیح علی نژاد, که در حال حاضر در بازداشت اطلاعات سپاه پاسداران بسر می برد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه مورد محاکمه قرار خواهد گرفته بود و جلسه دوم دادرسی بر پرونده وی به زمان دیگری موکول شده بود. 

علیرضا علی نژاد, در تاریخ ۳ مهرماه ۱۳۹۸, به همراه هادی لطفی و لیلا لطفی در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منازل شخصی این افراد بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در زندان اوین موسوم به بند امنیتی ۲۰۹ منتقل شدند. 

پس از طی مراحل بازجوئی, در تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۳۹۸، لیلا لطفی، با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در تهران بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

سرکوب شهروندان و بازداشتهای فراقانونی در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هاقاضی مقیسهقاضی مقیسه ایقاضی محمد مقیسهقاضی محمد مقیسه ایقاضی محمدمقیسه ایمحمد مقیسهمحمد مقیسه ایمحمد مقیسه دادگاه انقلابمحمدمقیسهمحمدمقیسه ایمحمدمقیسه دادگاه انقلابمحمدمقیسه دادگاه انقلاب تهرانمحاکمه برادر مسیح علی نژادمسیح علی نژادنقض حقوق بشر در ایراننسرکوب شهروندان در ایراناجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قد برهم زدن امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرماجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی برای ارتکاب جرماجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معانداجتماع تبانیاخبار سرکوب شهروندان در ایرانبرادر مسیح علی نژاددادگاه انقلاب تهران محمد مقیسهسرکوب شهروندان در ایرانسعید دهقانسعید دهقان وکیل دادگستریشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸شعبه ۲۸ نقض حقوق شهروندی در ایرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸ دادگاه تجدید نظر استان مازندرانشعبه ۲۸ دادگاخه انقلاب تهرانشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانشعبه دادگاه انقلابشعبه28 دادگاه انقلابشعبه28دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۸ دادگاه انقلابشعبه۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانعلیرضا علی نژادعلیرضا علینژادعلیرضاعلی نژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: