•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت ۲ فعال ملی مدنی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

0
214

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی, علیرضا فرشی و بهنام شیخی, دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن تهران را بطور جداگانه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا فرشی, فعال ملی مدنی ساکن تهران در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت شد. همچنین بهنام شیخی, دیگر فعال ملی مدنی ساکن تهران در محدوده میدان انقلاب این کلانشهر توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. از مکان نگهداری و دلایل بازداشت این افراد اطلاعی در دسترس نیست. 

بنقل از یک منبع نزدیک به علیرضا فرشی, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “عصر امروز ماموران امنیتی با مراجعه به محل خانه علیرضا فرشی وی را بازداشت و سپس تمام قسمتهای منزل را تفتیش کرده و سپس گوشی تلفن همراه, لب تاب و چند جلد کتاب به زبان تُرکی و دست نوشته های علیرضا را ضبط و در انتها وی را دست بند زده و به همراه خود بردند”. 

همچنین یکی از فعالان ملی مدنی نزدیک به بهنام شیخی ضمن تائید خبر بازداشت وی افزود: “در حالی که بهنام در محدوده خیابان انقلاب در حال تردد بوده توسط ماموران پلیس امنیت بدون هیچ توضیحی بازداشت و به از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست”. 

بهنام شیخی پیش از این نیز در تاریخ  ۱۴ اسفندماه سال ۱۳۹۲ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل ۷۰ روز سلول انفرادی در زندان اوین با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده بهنام شیخی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی حملبر بررسی و به اتهام شرکت در تجمعات اعتراضی به خشکاندن دریاچه ارومیه « تبلیغ علیه نظام » به تحمل ۶ ماه حبس محکوم شد و این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شد. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۵ برای تحمل حبس تعزیری ۶ ماهه خود بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

همچنین علیرضا فرشی, دیگر فعال ملی مدنی در تاریخ  ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۹,  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰میلیون تومان  بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

علیرضا فرشی, فعال ملی مدنی, پیش از بازداشت در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۸, به همراه “اکبر آزاد”، “بهنام شیخی” و “حمید منافیِ نادارلی”, سه تن دیگر از فعالان ملی مدنی به همراه “محمدرضا فقیهی”, وکیل مدافعشان پس از حضور در محل شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی بابائی و مستشار دادگاه “زنجانی”, از بابت رسیدگی به اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور”, در مرحله تجدید نظر خواهی برگزار شده بود دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرده بودند. 

در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی با مضمون “چهار تن از فعالان ملی مدنی مورد محاکمه قرار خواهند گرفت”, برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده “اکبر آزاد”، “علیرضا فرشی”، “بهنام شیخی” و “حمید منافیِ نادارلی”, چهار تن از فعالان ملی مدنی به همراه “محمدرضا فقیهی”, وکیل مدافع این افراد را اطلاع رسانی کرده بود. 

این افراد در اسفند ماه سال ۱۳۹۲, در نسیم شهر « اکبرآباد », توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور”, مورد محاکمه قرار گفته بودند و به تحمل حبس تعزیری و تبعید محکوم شده بودند. در متن حکم صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان، قاضی دادگاه فهرستی طولانی از فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیرضا فرشی دیزج از جمله موارد زیر را به عنوان استناد خود برای صدور این حکم را لحاظ کرده است. شرکت در مراسم های خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای۱۳۹۳ و۱۳۹۴،ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند. دادگاه همچنین نقش علیرضا فرشی دیزج در ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران را مجرمانه تلقی کرده بود.

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان, در مرحله بدوی؛ “علیرضا فرشی”، به تحمل ۱۵ سال زندان و دو سال اقامت اجباری در باغ‌ملک از توابع استان خوزستان, “اکبر آزاد” دیگر متهم این پرونده به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام, “بهنام شیخی” هم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به مسجدسلیمان از توابع استان خوزستان و”حمید منافیِ نادارلی”  به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به شهرستان ازنا از توابع استان لرستان محکوم شدند. 

همچنین در تاریخ ۲ تیرماه ۱۳۹۸، علیرضا فرشی، فعال ملی مدنی, حسب پیام کوتاه دریافتی از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت همین پرونده احضار شده بود که پس از حضور وی در محل شعبه دادگاه به وی گفته شد که جلسه دادرسی به زمان دیگری موکول شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی علی عزیزیفعال ملی مدنی علیرضا فرشیفعال آذری علیرضا فرشیفعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک علیرضا فرشیفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراناعدام علیرضا فرشیبهنام شیخی فعال ملی مدنیبازداشت و بیخبریبازداشت بهنام شیخیبازداشت علیرضا فرشیشاهین برزگر فعال ترک آذریعلیرضا فرشیعلیرضا فرشی فعال تر آذربایجانیعلیرضا فرشی فعال ترکعلیرضا فرشی فعال ترک آذریعلیرضا فرشی فعال ترک آذربایجانیعلیرضا فرشی یئکانلیعلیرضا فرشی دیزجعلیرضا فرشی دیزج فعال ملی مدنیعلیرضافرشیعلیرضافرشی دیزج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: