•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۴ تن از فعالان ملی مدنی برگزار شد

0
278

حقوق بشر در ایران – روز جاری, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “اکبر آزاد”، “علیرضا فرشی یئکانلی”، “بهنام شیخی” و “حمید منافیِ نادارلی”, چهار تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر « اکبرآباد », در سال ۱۳۹۲ که در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۴۵ سال حبس تعزیری و ۸ سال تبعید محکوم شده بودند در مرحله تجدید نظر خواهی توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “قاضی بابائی” و همچنین با همراهی “محمدرضا فقیهی”, وکیل مدافع متهمان این پرونده برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, “اکبر آزاد”، “علیرضا فرشی یئکانلی”، “بهنام شیخی” و “حمید منافیِ نادارلی”, چهار تن از فعالان ملی مدنی به همراه “محمدرضا فقیهی”, وکیل مدافع این افراد پس از حضور در محل شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “قاضی بابائی” و و مستشار دادگاه “زنجانی”, از بابت رسیدگی به اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور”, در مرحله تجدید نظر خواهی برگزار شد و متهمان پرونده به همراه وکیل آنها دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند و طی روزهای آتی حکم دادگاه صادر و به آنها ابلاغ خواهد شد. این فعالان ملی مدنی در مرحله بدوی در مجموع به تحمل ۴۵ سال حبس تعزیری و هریک به تحمل ۲ سال تبعید در شهرهای مختلف کشور محکوم شده بودند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ساعت ۱۰ صبح امروز پس از آغاز جلسه دادرسی بر پرونده “اکبر آزاد”، “علیرضا فرشی”، “بهنام شیخی” و “حمید منافیِ نادارلی”, در مرحله تجدید نظر خواهی توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران, متهمان پرونده هر یک بطور جداگانه دفاعیات خود را برای قاضی بابائی و مستشار وی “زنجانی”, ارائه کردند و در طی این زمان تنها کسی که توجه به این دفاعیات داشت “زنجانی” بعنوان مستشار شعبه ۵۴ بود و قاضی “بابائی”< فقط مشغول نوشتن بود. 

این منبع مطلع همچنین گفت: در حالی که متهمان این پرونده دفاعیات خود را ارائه می کردند “زنجانی”, با تمرکز بر گفته های این افراد هر از چند گاهی نگاهی به کتاب قانون می انداخت و اظهار نظر می کرد و در نهایت پس از اتمام دفاعیات متهمان با آغاز ارائه دفاعیات از سوی “محمدرضا فقیهی”, وکیل مدافع این افراد لایحه ۲۴ صفحه ای بطور کتبی از سوی وی به دادگاه ارائه شد. اما در این بین قاضی بابائی در پاره ای از صحبتهایی که در انتهای جلسه دادرسی کرد بیشتر به طرف وزارت اطلاعات که شاکی پرونده بود را گرفت و در نهایت به “محمدرضا فقیهی”, وکیل مدافع متهمان این پرونده اعلام کرد که طی روزهای آتی رای قطعی را صادر خواهد کرد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی با مضمون “چهار تن از فعالان ملی مدنی مورد محاکمه قرار خواهند گرفت”, برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده “اکبر آزاد”، “علیرضا فرشی”، “بهنام شیخی” و “حمید منافیِ نادارلی”, چهار تن از فعالان ملی مدنی به همراه “محمدرضا فقیهی”, وکیل مدافع این افراد را اطلاع رسانی کرده بود. 

این افراد در اسفند ماه سال ۱۳۹۲, در نسیم شهر « اکبرآباد », توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور”, مورد محاکمه قرار گفته بودند و به تحمل حبس تعزیری و تبعید محکوم شده بودند. در متن حکم صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان، قاضی دادگاه فهرستی طولانی از فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیرضا فرشی دیزج از جمله موارد زیر را به عنوان استناد خود برای صدور این حکم را لحاظ کرده است. شرکت در مراسم های خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای۱۳۹۳ و۱۳۹۴،ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند. دادگاه همچنین نقش علیرضا فرشی دیزج در ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران را مجرمانه تلقی کرده بود.

براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران در مرحله بدوی؛ “علیرضا فرشی”، ۱۵ سال زندان و دو سال اقامت اجباری در باغ‌ملک از توابع استان خوزستان, “اکبر آزاد” دیگر متهم این پرونده به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام, “بهنام شیخی” هم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به مسجدسلیمان از توابع استان خوزستان و”حمید منافیِ نادارلی”  به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به شهرستان ازنا از توابع استان لرستان محکوم شدند. 

لازم به ذکر است؛ “سیامک میرزایی”,  نیز در ارتباط با این پرونده توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب بهارستان به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس محکوم شده بود که این حکم توسط دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال تبعید به شهرستان قائن تقلیل پیدا کرد. “سیامک میرزائی”, که هم‌اکنون پس از اتمام دوران حبس خود جهت سپری کردن دوران تبعید به شهرستان قائن منتقل شد. 

همچنین در تاریخ ۲ تیرماه ۱۳۹۸، علیرضا فرشی دیزج، فعال ملی مدنی, حسب پیام کوتاه دریافتی از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران احضار شده بود که این جلسه دادرسی به زمان دیگری موکول شد. 

در متن حکم صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان، قاضی دادگاه فهرستی طولانی از فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیرضا فرشی دیزج از جمله موارد زیر را به عنوان استناد خود برای صدور این حکم را لحاظ کرده است.

“شرکت در مراسم های خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای۱۳۹۳ و۱۳۹۴،ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند”.

“دادگاه همچنین نقش علیرضا فرشی دیزج در ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران را مجرمانه تلقی کرده است”.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲ اسفندماه سال ۱۳۹۲, علاوه بر نسیم شهر « اکبرآباد », در چندین شهر دیگر در مناطق شمال غربی کشور مراسمی به مناسبت روز جهانی زبان مادری برگزار شد که در جریان این مراسم در پی یورش ماموران امنیتی جمعیتی بالغ بر ۸۰ نفر بازداشت شدند. از میان این تعداد افراد تمامی شهروندان بازداشت شده در شهرستان اهر توسط دادگاه حکم برائت گرفتند. 

 همچنین بازداشت شدگان نسیم شهر « اکبرآباد », نیز بجز “اکبر آزاد”، “علیرضا فرشی”، “بهنام شیخی” و بعدهای “حمید منافیِ نادارلی”, نیز به آنها اضافه شد و جملگی این افراد صرفا میهمان و شرکت کننده در آن مراسم بودند بقیه پس از  اتمام مراحل بازجویی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان مدنی در ایرانفعالان آذربایجانیفعالان آذربایجانی در ایرانفعالان تر زبان در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذریفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک اذربایجانیقاضی احمد بابائیقاضی باباییقاضی بابائیقاضی زنجانیمحمدرضا فقیهیمحمدرضا فقیهی وکیل پایه یک دادگستریمحمدرضا فقیهی وکیل دادگستریمراسم جهانی زبان مادریمراسم روز جهانی زبان مادریمستشار دادگاهمستشار شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایراننسیم شهراقدام علیه امنیتی ملیاکبر آزاداکبرآباداکبرآباد شهرستان شهریاراکبرآزاداتهامبهنام شیخیحمید منافیحمیدمنافی نادارلیدفاعیهدادگاه انقلاب تهراندادگاه تجدید نظرروز جهانی زبان مادریزبان مادریسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان ترک زبان در ایرانشهرستان شهریارشعبه ۵۴شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهرانعلیرضا فرشیعلیرضا فرشی یئکانلیعلیرضا فرشی دیزج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: