•                  
جمعه , ۰۴ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

انتقال ۲ شهروند بازداشت شده در پیرانشهر به زندان نقده پس از اتمام بازجوئی

0
94

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, نوید محمدی و خالد محمدی, دو شهروند ساکن پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه به زندان شهرستان نقده منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, طی روزهای گذشته, خالد محمدی و نوید محمدی, دو شهروند بازداشت شده اهل پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان شهرستان نقده منتقل شدند. این افراد در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه منتقل شده بودند. 

بنقل از یک منبع مطلع: “هنگام مراجعه خانواده‌های این افراد به مراکز قضایی و امنیتی ارومیه، اتهام آنها “امنیتی” عنوان شده اما با این وجود مراکز مربوطه توضیح بیشتری در این رابطه به خانواده‌هایشان ندادند”. 

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹,  نوید محمدی، خبرنگار صدا و سیما و خالد محمدی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان پیرانشهر بازداشت و جهت بازجویی به یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه منتقل شدند.

همچنین در دورانی این ۲ شهروند که با یکدیگر نسبت فامیلی دارند در بازداشتگاه نیروهای امنیتی تحت بازجوئی بودند قرار بازداشت آنها به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شده بود.  

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقو بشرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق بشردر ایراننقض حقوق شهروندینوید محمدینافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامکردستان احزاب کوردیپیرانشهراقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماجرای حکم اعدام در زندان نقدهاحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعات ارومیهارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی درایرانخالد محمدیخالدمحمدیزندان نقدهسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کردسرکوب احزاب در ایرانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان پیرانشهرشهرستان پیرانشهر نوید محمدیشهرستان پیرانشهر خالد محمدیعضویت در احزاب مخالف نظامعضویت در احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: