•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

گزارشی از بازداشت گسترده شهروندان در شهرستان جالق

0
754

در ساعات اولیه صبح روزهای ۹ و ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸,  دستکم ۵۰ تن از شهروندان بلوچ ساکن جالق واقع در استان سیستان و بلوچستان توسط ماموران اطلاعات سپاه در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالان بلوچ, در ساعات اولیه بامداد روزهای ۹ و ۱۰ اردیبهشت ماه سالجاری و در پی یورش گسترده نیروهای اطلاعات سپاه به منازل شخصی شهروندان در شهرستان جالق واقع در استان سیستان و بلوچستان یعقوب ریگی شهردار و الهی بخش رئیسی، عضو شورای شهر جالق به همراه دست‌کم ۵۰ تن از اهالی این شهر توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. این بازداشت‌ها به دلیل تجمع آذرماه سال گذشته مقابل بخشداری جالق در اعتراض به مین‌گذاری سپاه صورت گرفته است.

بنقل از یک منبع مطلع؛ از اتهامات افراد بازداشت‌شده اطلاعات مشخصی در دست نیست. اما به‌احتمال‌قوی این بازداشت‌ها مربوط به تجمع اعتراضی آذرماه سال گذشته اهالی جالق در واکنش به مین‌گذار های سپاه در منطقه صورت گرفته است».

این منبع مطلع همچنین گفت: «روز نهم، دهم و یازدهم اردیبهشت، دست‌کم ۳۰ نفر از شهروندان در منازل خود بدون تفهیم اتهام و نشان دادن حکم قضایی بازداشت و ۲۰ تن دیگر از شهروندان در بازار و خیابان توسط مأموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند که هم اکنون بیش از ۵۰ نفر در بازداشت بسر می‌برند».

گزارش‌شده است که تعداد دیگر از شهروند نیز طی تماس تلفنی به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شده اند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷،  دو شهروند بلوچ در اثر انفجار مین جان خود را از دست داده بودند و یک تن دیگ نیز براثر انفجار مین در مرز کلگان سراوان به شدت زخمی شده بود. 

کشته شدن این دو شهروند در بخش جالق از توابع سراوان استان سیستان و بلوچستان خشم مردم را به دنبال داشت که در پی آن صبح روز پنج شنبه اول آذرماه معترضان به ساختمان بخشداری حمله کرده و آن را به آتش کشیدند.

پیش‌ازاین نیز منابع خبری از کشته و زخمی شدن حداقل دو بلوچ دیگر در نقطه مرزی کلگان براثر مین‌گذاری‌های سپاه پاسداران خبر داده بودند.

مولوی عبدالعزیز ملازهی امام‌جمعه سراوان دوم آذرماه سال گذشته در خطبه‌های نماز جمعه مسجد نور سراوان، مین گذاری های سپاه پاسداران در جالق و مناطق مرزی سراوان را که بدون اطلاع‌رسانی مردم صورت گرفته بود را به‌شدت محکوم کرد.

سپاه پاسداران ایران از سال ۱۳۸۸ کنترل مرزهای بلوچستان را در اختیار دارد و به گفته فعالان بلوچ در برخی از مناطق به‌منظور آنچه «تأمین امنیت» عنوان می‌کند، به مین‌گذاری اقدام کرده است.

این اقدام طی سال‌های گذشته موجب کشته و زخمی شدن بلوچ‌های ساکن در این مناطق که برای امرارمعاش گازوئیل و بنزین جابجا می‌کنند، شده است.

جالق سراوان هم مرز پاکستان است و براساس آنچه منابع محلی می‌گویند مردم منطقه به دلیل “نبود شغل مجبور به قاچاق سوخت هستند.” این شهر تاریخی در استان سیستان و بلوچستان براساس آمار سال ۱۳۸۵، سیزده هزار نفر جمعیت دارد.

لیست اسامی بازداشت‌شدگانی که تا زمان تنظیم این گزارش هویت آنها احرازشده است در ادامه می‌آید:

۱- الهی بخش رئیسی (عضو شورای شهر جالق)
۲ – یعقوب ریگی (شهردار جالق)
۳- محمد اقبال ریگی
۴- خیرمحمد ملازاده
۵- خدا رحم ملازاده (پدر و پسر)
۶- نوید ریگی
۷- دوست‌محمد ملازاده
۸- هادی سپاهی
۹- عمران رئیسی
۱۰ – وزیر رئیسی فرزند حاجی لال خان
۱۱- نصیر چاکری فرزند حضور
۱۲- عبدالرحمن کشانی
۱۳- احسان کشانی فرزند اسلام
۱۴ و ۱۵-عطا و ابوبکر فرزند بلوچ
۱۶- ایوب رئیسی
۱۷ – عبدالسلام گنگوزهی فرزند سعید
۱۸ – شهرام چاکری
۱۹ – فرشید چاکری
۲۰- مصطفی چاکری
۲۱- مصطفی رئیسی فرزند دادرحیم
۲۲ -گل محمد فرزند حفیظ

 بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.