•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

گزارشی از آخرین وضعیت برزان محمدی, زندانی محبوس و در اعتصاب غذا

0
838
برزان محمدی زندانی سیاسی

برزان محمدی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان فشافویه « تهران بزرگ» که از اسفند ماه سال گذشته در اعتصاب غذا به سر میبرد, علیرغم وخامت حال و اوضاع جسمی هیچگونه ترتیب اثری از سوی مسئولان زندان تهران بزرگ«فشافویه» به خواسته این زندانی سیاسی نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, برزان محمدی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ«فشافویه» که از تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۷ و در اعتراض به شرایط نامساعد نگهداری در زندان تهران بزرگ و با هدف انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود با توجه به گذشت بیش از چهل روز از اعتصاب غذا با وخامت حال روبرو شده است. برزان محمدی از جمله بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی مرداد ۱۳۹۷ بود که در جریان این مجموعه اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. علیرضا شیرمحمدعلی که به همراه برزان محمدی دست به اعتصاب غذا زده بود با توجه به وعده مساعدت از سوی نماینده دادستان بعد از ۳۴ روز  به اعتصاب غذای خود پایان داد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت,  “برزان محمدی” با افت شدید فشار مواجه شده و نیاز به رسیدگی درمانی دارد اما مسولین زندان او رابه بیمارستان منتقل نمیکنند. این زندانی بیشتر از بیست کیلو از وزن این زندانی سیاسی کم شده و با توجه به موارد مذکور در وضعیت خطرناک جسمی قرار گرفته است. 

در گزارشی که حقوق بشر در ایران در ساعات اولیه امروز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه منتشر کرده بود در آن بر عدم توجه مسئولان زندان تهران بزرگ«فشافویه» به خواسته های این دو زندانی سیاسی در اعتصاب غذا اشاره کرده بود. 

برزان محمدی در تاریخ ۱۳ فروردین ماه با انتشار یک فایل صوتی که در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود در مورد آخرین وضعیت خود در اعتصاب غذا اطلاع رسانی کرده بودند. 

برزان محمدی در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان در مرداد ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تحمل ١٢ روز سلول انفرادی با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به زندان فشافویه« تهران بزرگ» منتقل شد.

این زندانی سیاسی, در مهر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

با ارجاع پرونده این زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ به دادگاه تجدیدنظر جلسه رسیدگی به اتهامات وی در تاریخ ۶ اسفند سال گذشته توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شده بود. 

در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ “برزان محمدی” با  توجه به ابلاغی که از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران دریافت کرد به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.