•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

تداوم بلاتکلیفی ۳ فعال مدنی بازداشت شده در جریان محاکمه متهمان هفت تپه

0
343

حقوق بشر در ایران – روز جاری,”فرید لطف آبادی”,”رهام یگانه”و”هیراد پیربداقی”, سه فعال مدنی بازداشت شده در جریان برگزاری اولین جلسه رسیدگی به اتهامات ۷ تن از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران, علیرغم گذشت ۱۲ روز کماکان در بازداشت و بطور بلاتکلیف بسر میبرند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸,”هیراد پیربداقی”, “رهام یگانه” و”فرید لطف آبادی”, سه فعال مدنی بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی روز برگزاری دادگاه اسماعیل بخشی و ۶ فعال کارگری در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران پس از گذشت ۱۲ روز از بازداشت کماکان بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر میبرند و با توجه به پیگیریهای مستمر از سوی خانواده این ۳ فعال مدنی هیچگونه تغییری در روند بررسی پرونده آنها حاصل نشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری خانواده “رهام یگانه”, “هیراد پیربداقی” و”فرید لطف آبادی”, جهت ملاقات با فرزندان خود به زندان اوین مراجعه کردند ولی نه نتها اجازه ملاقات به آنها داده نشد بلکه از وضعیت فرزندان آنها هم هیچگونه پاسخی ندادند و این درحالی است که هر ۳ نفر این افراد از زمان بازداشت تا این لحظه حتی یک بار هم موفق به تماس با خانوده خود نشدند. 

لازم به ذکر است, “رهام یگانه”, “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی” در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  در جریان برگزاری جلسه محاکمه اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, علی نجاتی, امیرحسین محمدی فر, ساناز اللهیاری, عسل محمدی و امیر امیرقلی, هفت تن از فعالان کارگری و رسانه ای از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه پس از حضور در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند. 

سپس هر ۳ نفر این فعالان مدنی,  در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  پس از انتقال از بازداشتگاه پلیس امنیت تهران به دادسرای زندان اوین و تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی مجددا به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در میدان آرژانتین منتقل شده بودند. 

این افراد در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, برای دومین بار از زمان بازداشت به دادسرای امنیت واقع در زندان اوین منتقل شدند . “رهام یگانه,  فعال دانشجوئی” در شعبه ۴ بازپرسی و “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی” فعال کارگری نیز توسط شعبه ۷ بازپرسی مورد تفهیم اتهام از بابت “اخلال در نظم عمومی” قرار گرفتند و با صدور قرار بازداشت موقت به زندان اوین منتقل شدند. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

خانواده ۳ فعال مدنی بازداشت شده در مقابل زندان اوین

خانواده ۳ فعال مدنی بازداشت شده در مقابل زندان اوین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: