•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

بازداشت میرموسی ضیا گرگری, همزمان با احضار ۳ فعال مدنی به اداره اطلاعات شهرستان نقده

0
461

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳ خردادماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات شهرستان نقده پس از بازداشت میرموسی ضیا گرگری, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین اخیراً ولی آذریون, علی حاجی محمدی و ناصر احمدی توسط اداره اطلاعات نقده احضار و بازجوئی شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, میرموسی ضیا گرگری, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان نقده توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد. همچنین ولی آذریون, علی حاجی محمدی و ناصر احمدی, سه تن دیگر از شهروندان ساکن شهرستان نقده پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان با هدف جلوگیری از برگزاری چهاردهمین سالگرد خرداد ماه ۱۳۸۵ تحت بازجویی قرار گرفتند. 

براساس این گزارش, ولی آذریون, علی حاجی محمدی و ناصر احمدی, بصورت تلفنی و با هدف تهدید برای عدم برگزاری مراسم سالگرد خرداد ماه ۱۳۸۵ به اداره اطلاعات شهرستان نقده احضار شدند. 

همچنین ماموران امنیتی پس از بازداشت میرموسی ضیا گرگری, این فعال ملی مدنی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. به نظر میرسد بازداشت این فعال ملی مدنی جنبه پیشگیرانه برای ممانعت از تشکیل و برگزاری مراسم خرداد ماه ۱۳۸۵ صورت گرفته باشد. 

در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, میرموسی ضیا گرگری, فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان نقده که پیش از آن  توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بودن را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از نوع درجه ۸ محکوم کرد.

 اتهام  میرموسی ضیاگرگری, در مراحل بازجوئی “عضویت در تشکیلات گاماج” و همچنین ” تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی در مراسم شهدای سولدوز و منزل عباس لسانی” عنوان شده بود که در طی روند بازپرسی ۲ اتهام از پرونده ایشان حذف شد و هر ۲ نفر این افراد فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفتند. 

میرموسی ضیاگرگری و سجاد شهیری, دو فعال ملی مدنی, در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸, در هنگام تردد در خیابان توسط ماموران امنیتی شهرستان نقده بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شده بودند و پس از ۲۵ روز بازداشت با توجه به تمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان موقتا آزاد شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملی مدنی آذربایجانیفعال آذریفعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیمیرموسی ضیا گرگریمیرموسی ضیاگرگریمیرموسی ضیاگرگری فعال ملی مدنیمیرموسی ضیاء گرگریناصر احمدیآذربایجان غربیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضاروبازجوییاداره اطلاعاتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان مدنیبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت میرموسی ضیا گرگریبازداشت میرموسی ضاگرگریسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانعلی حاجی محمدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: