•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

جعفر رستمی راد, زندانی سیاسی پس از اتمام مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
132

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی  پس از اتمام دوران مرخصی به جهت تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر رستمی راد, زندانی سیاسی و فعال ملی مدنی که در پی شیوع کرونا به مرخصی اعزام شده بود پس از اتمام دوران مرخصی جهت تحمل ادامه حبس تعزیری ۶ ماهه خود به زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی از تاریخ ۱۴ فروردین ماه سالجاری به مرخصی اعزام شده بود. 

این زندانی سیاسی در تماس تلفنی با نزدیکان خود اطلاع داده که از بدو ورود به زندان اوین به قرنطینه منتقل شده و باید به مدت ۱۵ روز در آن مکان بماند و پس از آن اندرزگاه ۸ این زندان منتقل خواهد شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۳ خردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای جعفر رستمی راد را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی محکوم کرده بود. 

این فعال ملی مدنی, در مرحله بدوی در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷,  از بابت همین پرونده توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده”,  به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود. 

حقوق بشر در ایران طی گزارشی جلسه رسیدگی به اتهامات “جعفر رستمی‌راد” در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷، توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی وقت, ماشالله احمدزاده به اتهام ”فعالیت تبلیغی علیه نظام ” را اطلاع رسانی کرده بود. در این پرونده ابراهیم نوری دیگر فعال ملی مدنی محبوس در زندان اوین نیز بعنوان دیگر متهم میباشد که جلسه دادرسی در دادگاه بدوی برای ۲ متهم بصورت جداگانه برگزار شده بود. 

پیش از این و در زمان انتشار خبر محکومیت جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی, به حبس و محرومیت از حقوق شهروندی در مرحله تجدیدنظرخواهی یک منبع نزدیک به این افراد در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ جعفر رستمی راد به همراه “ابراهیم نوری” که وی هم از فعالان ملی مدنی میباشد پیشتر توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام ” فعالیت تبلیغی علیه نظام” به حبس و تبعید محکوم شده بودند. در حکم صادره توسط دادگاه بدوی: “ابراهیم نوری” ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی و “جعفر رستمی راد” نیز به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. همچنین طی این حکم، هر دو فعال مدنی، از هرگونه عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و فعالیت‌های رسانه‌ای محروم شدند.

جعفر رستمی راد در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ به ظن شرکت در تجمعات قلعه بابک در تهران بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده بود.

علیرغم اعتراض سازمانهای مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین الملل به بازداشت شرکت کنندگان در مراسم سالانه قلعه بابک و تاکید بر آزادی بی قید و شرط این فعالین ، قوه قضاییه و نیروهای امنیتی بسیاری از فعالین را در این خصوص مورد پیگرد قرار داده اند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال آذربایجانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی جعفر رستمی رادفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک جعفر رستمی رادفعالان آذربایجانیفعالان آذربایجانی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق بشر در ایراناندرزگاه ۸ زندان اوینبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیجعفر رستمیجعفر رستمی رادجعفر رستمی راد فعال ملی مدنیجعفر رستمی راد فعال ترکجعفر رستمی راد فعال ترک آذریحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکو فعالان ترکسرکوب فعالان آذربایجانیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: