•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

گزارشی از آخرین وضعیت امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری و امیر امیرقلی

0
564

“امیرحسین محمدی فر” و “ساناز اله یاری”, زوج فعال رسانه ای  که از تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷ بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بودند بصورت بلاتکلیف در این بند از زندان بسر میبرند. همچنین “امیر امیرقلی” از زندانیان سیاسی سابق و فعال رسانه ای و دیگر هم پرونده ای امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری نیز که در تاریخ ۲۶ دی ماه سال گذشته در بابلسر و در منزل شخصی خود توسط  وزارت اطلاعات بازداشت شده بود علیرغم گذشت چندین ماه از زمان بازداشت بصورت بلاتکلیف در زندان شیبان اهواز بسر میبرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, “امیرحسین محمدی فر”, “ساناز اله یاری” زوج فعال رسانه ای که از تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷ در بازداشت وزارت اطلاعات و در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر میبرند علیرغم اتمام دوران بازجوئی بصورت بلاتکلیف در این بند امینتی زندان اوین بسر میبرند. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۲ فروردین ماه سالجاری طی گزارشی از تمددید قرار بازداشت این دو فعال رسانه ای برای چهارمین بار اطلاع رسانی کرده بود. همچنین “امیر امیرقلی” دیگر هم پرونده ای “امیر حسین محمدی فر” و “ساناز اله یاری” که از تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ تسوط نیروهای وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود در بابلسر بازداشت و سپس به تهران و بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود جهت ادامه بررسی بر پرونده در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ از بند ۲۰۹ زندان اوین به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود همچنان بصورت بلاتکلیف در این زندان بسر میبرد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به امیرامیرقلی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, از جمله دلایلی که میشود برای بلاتکلیفی امیرامیرقلی بر آن تاکید کرد عدم هماهنگی بین ارگانهای قضائی در اهواز و تهران است که مسبب بوجود آمدن این بلاتکلیفی برای این فعال رسانه ای شده است. امیر امیرقلی در حالی کماکان در قرنطینه زندان اهواز به سر می برد که به دلیل زخم های ناشی از گزش ساس در کنار شرایط غیربهداشتی این زندان در وضعیت نامناسبی به سر می برد. با این حال علیرغم این مشکلات و بیماری دیابت وی، از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. پرونده وی اواخر اسفندماه سال گذشته جهت تعیین شعبه رسیدگی به دادگستری تهران ارسال شده است با این حال کماکان به صورت بلاتکلیف در قرنطینه زندان اهواز به سر می‌برد.

این منبع مطلع که در جریان پرونده امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری هم بود در ادامه گفت, برای این زوج در بند هم که بازجوئی آنها به مدتهاست به اتمام رسیده هنوز تعیین شعبه نشده و هر دو نفر آنها در بند ۲۰۹ زندان اوین بصورت بلاتکلیف بسر میبرند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت: ساناز اله یاری در بند ۲۰۹ زندان اوین به دلیل بیماری عفونت چشم از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است. عدم وجود نورکافی در اتاقهای بند و عدم امکان هواخوری لازم به افراد محوبس در بند ۲۰۹ زمینه ساز این بیماری در ساناز اله یاری شده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت: اعمال این محدودیتها و محرومیت از حق درمان برای فردی مثل ساناز اله یاری که از عینک با شماره ۱۰ استفاده میکند بطور طبیعی باعث بروز عفونت و آسیب در چشمان وی شده است. همچنین دوران بازجوئی ساناز اله یاری بیش از ۷۰ روز است که به اتمام رسیده و این فعال رسانه ای علیرغم تامین وثیقه از سوی خانواده با ممانعت ارگانهای امنیتی از آزادی وی جلوگیری بعمل آمده است. 

حقوق بشر در ایران در گزارشات متعددی تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این افراد را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است که در آذر ماه سال ۱۳۹۷و همزمان با تجمعات اعتراضی گسترده کارگران “گروه ملی فولاد اهواز” و کارگران “مجتمع نیشکر هفت تپه” در شوش و اهواز,  نشریه گام به دلیل پوشش  خبری وسیع و انتشار مسائل و اخبار کارگری ایران تحت پیگیرد قرار گرفت و در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۷عسل محمدی از اعضای هیات تحریریه این نشریه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و متعاقب پخش مستندی از اعترافات اسماعیل بخشی«فعال کارگری» و سپیده قلیان«فعال مدنی»، اعضای دیگر این نشریه بنامهای(ساناز الله یاری، امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و بعد از انتقال به زندان اوین در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ این زندان تحت بازجوئی و شدیدترین فشارهای روحی و روانی قرار گرفتند. 

عسل محمدی در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷ با توجه به اتمام بازجوئی ها با قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا زمان تکمیل روند دادرسی از زندان اهواز آزاد شد. 

همچنین “امیرامیرقلی” فعال رسانه ای و از اعضای نشریه گام و هم پرونده ای “ساناز اله یاری” و “امیر حسین محمدی فر” در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی، در شهر بابلسر بازداشت و سپس به تهران و سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ به اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود. 

همه این افراد از اعضای تحریریه نشریه گام هستند که به صورت دیجیتال در اینترنت منتشر می‌شود.

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: