•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

محرومیت علیرضا شیرمحمدعلی از دسترسی به خدمات پزشکی/تعیین زمان دادگاه تجدیدنظر

0
642

روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان فشافویه«تهران بزرگ» علیرغم درد شدید شکم,  مشکوک به آپاندیسیت در سایه بی توجهی مسئولان زندان فشافویه«تهران بزرگ» از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است. همچنین جلسه دوم از  دادگاه تجدید نظر این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ توسط  شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان فشافویه«تهران بزرگ» با توجه به احساس درد شدید در ناحیه شکم که میتواند آپاندیست باشد علیرغم اطلاع به مسئولان زندان در سایه بی توجهی آنها از حق دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است. جلسه اول رسیدگی به اتهامات این زندانی سیاسی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۸ پس از اخذ معلت از سوی وکیل این زندانی سیاسی جهت مطالعه پرونده به زمان دیگری موکول شده بود و برای بار دوم در تاریخ ۱۸ تیرماه سالجاری توسط شعبه مذکو برگزار خواهد شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: دل درد شدید آقای شیرمحمدعلی مشکوک به آپاندیس بوده است با این حال علیرغم اینکه وی به دو افسر نگهبان به نام‌های رضا حدادی و مهدی رشیدی اطلاع داده به جای رسیدگی با توهین و تحقیر مواجه شده و به سلول فرستاده شده است. به دلیل اینکه در بهداری زندان اکثر اوقات پزشک حاضر نیست، در زمان حضور هم رسیدگی به تعداد بسیار زندانیان ممکن نیست
این منبع مطلع در ادامه گفت، جلسه دادگاه تجدید نظر علیرضا شیرمحمدعلی در تاریخ ۱۸ تیرماه سال جاری و توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار خواهد شد. این جلسه دادگاه در تاریخ ۲۰ فروردین ماه پس از اخذ مهلت وکیل جهت مطالعه پرونده به روزهای آتی موکول شده بود.

علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله و اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت و از بابت اتهامات “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری”, “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

“علیرضا شیرمحمدعلی” از تاریخ ۲۳ اسفندماه ۹۷ در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری در این زندان و مخالفت با طرح درخواست انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۲۷ فروردین ماه با وعده مساعد مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان داد.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.