•                  
دوشنبه , ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 18

تمدید قرار بازداشت ساناز اله یاری و امیر حسین محمدی فر دو فعال رسانه ای

0
705

علیرغم گذشت بیش سه ماه از بازداشت “ساناز اله یاری” و “امیرحسین محمدی فر”, دو فعال رسانه ای و از اعضای هیئت تحریریه نشریه  اینترنتی گام, برای چهارمین بار متوالی قرار بازداشت هر دو نفر این افراد تمدید شده است. امیر امیرقلی دیگر هم پرونده ای این زوج در بند نیز همچنان بصورت بلاتکلیف در زندان بسر میبرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی هفته جاری قرار بازداشت “ساناز اله یاری” و “امیر حسین محمدی فر”, دو فعال رسانه ای و از اعضای هیئت تحریریه نشریه اینترنتی دانشجوئی گام قرار بازداشت این زوج محبوس بر ای چهارمین بار متوالی طی سه ماه گذشته تمدید شد. همچنین امیر امیر قلی دیگر فعال رسانه ای شاغل در نشریه مذکور نیز همچنان بصورت بلاتکلیف در زندان بسر میبرد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این دو فعال رسانه ای در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: علیرغم  پیگیری های مستمر خانواده های این سه فعال رسانه ای هنوز هیچ پاسخ روشنی درخصوص وضعیت ایشان به آنها داده نشده است  و هر سه نفر این افراد  تحت فشارهای سیستم قضائی و امنیتی در زندان بسر میبرند. 

همچنین در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸,  با توجه به عدم نتیجه در پیگیری های مستمر خانواده “ساناز اله یاری”، و از سوی دیگر اطلاع یافتن آنها از تمدید قرار بازداشت فرزندشان برای چهارمین بار متوالی، پدر خانم اله یاری روز دوشنبه با حمله قلبی مواجه شد و ضمن انتقال به بیمارستان قلب تهران تحت مداوا قرار گرفته است. حال مادر این فعال رسانه ای هم خوب نیست و استرس و نگرانی های آنها از وضعیت فرزندشان باعث به خطر افتادن سلامت جسمی والدین آنها شده است. خانواده این سه فعال رسانه ای در طی این مدت که بیش از ۹۰ روز است از بازداشت آنها میگذرد به صورت مکرر جهت پیگیری پرونده  فرزندانشان به دادستانی تهران و دادسرای امنیت واقع در زندان اوین مراجعه کردند و هر بار با جوابهای  سربالا و بدور از استدلالات قانونی مواجه  شدند.  

این منبع همچنین گفت، با توجه به اتمام دوره بازجوئی هر سه نفر این افراد که بیش از دو ماه است به پایان رسیده است با ممانعت ارگانهای امنیتی بدون ارائه هیچگونه ادله ای، ایشان به صورت غیرقانونی در بازداشت به سر می برند.

حقوق بشر در ایران در گزارشات متعددی تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این افراد را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است که در آذر ماه سال ۱۳۹۷و همزمان با تجمعات اعتراضی گسترده کارگران “گروه ملی فولاد اهواز” و کارگران “مجتمع نیشکر هفت تپه” در شوش و اهواز,  نشریه گام به دلیل پوشش  خبری وسیع و انتشار مسائل و اخبار کارگری ایران تحت پیگیرد قرار گرفت و در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۷عسل محمدی از اعضای هیات تحریریه این نشریه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و متعاقب پخش مستندی از اعترافات اسماعیل بخشی«فعال کارگری» و سپیده قلیان«فعال مدنی»، اعضای دیگر این نشریه بنامهای(ساناز الله یاری، امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و بعد از انتقال به زندان اوین در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ این زندان تحت بازجوئی و شدیدترین فشارهای روحی و روانی قرار گرفتند. 

عسل محمدی در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷ با توجه به اتمام بازجوئی ها با قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا زمان تکمیل روند دادرسی از زندان اهواز آزاد شد. 

همچنین “امیرامیرقلی” فعال رسانه ای و از اعضای نشریه گام و هم پرونده ای “ساناز اله یاری” و “امیر حسین محمدی فر” در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی، در شهر بابلسر بازداشت و سپس به تهران و سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ به اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود. 

همه این افراد از اعضای تحریریه نشریه گام هستند که به صورت دیجیتال در اینترنت منتشر می‌شود.

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: