•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

صدور احکام حبس تعزیری برای ۶ تن از متهمان پرونده آمدنیوز جمله شیرین نجفی

0
261

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، شیرین نجفی، ادمین کانال تلگرامی آمدنیوز به همراه ۵ تن دیگر از متهمان همان پرونده توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران به تحمل حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادرسی به پرونده دیگر متهم مرتبط با آمدنیوز طی روزهای آتی برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از میزان، امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم حبس تعزیری برای متهمان پرونده رسانه آمدنیوز از جمله شیرین نجفی از اعضای این وبسایت و کانال تلگرامی با مدت حبس تعزیری ۲ تا ۱۰ سال خبر داد. اسماعیلی همچنین از بازداشت و صدور کیفرخواست برای شیرین نجفی، دیگر متهم پرونده آمدنیوز سخن گفت و صدور حکم حبس تعزیری بر علیه وی را تائید کرد. 

در نشست خبری هفتگی که سخنگوی قوه قضائیه با اعضای رسانه های داخلی برگزار کرد در ارتباط با پرونده روح الله زم و سایر اعضای مرتبط با کانال تلگرامی و سایت  آمدنیوز از تداوم بررسی و تعقیب قضائی این فعالان رسانه ای خبر داد و همچنین از اتمام مراحل بازجوئی و تحقیق و صدور کیفر خواست بر علیه ۶ تن از این افراد سخن گفت. 

در بخش دیگری از این نشست خبری اسماعیلی همچنین گفت برای ۶ نفر از متهمان پرونده آمدنیوز کیفرخواست صادر شده و این افراد به احکام حبس تعزیری از ۲ تا ۱۰ سال محکوم شدند و پرونده آنها در مرحله تجدیدنظر خواهی است. 

اسماعیلی در خصوص شیرین نجفی ضمن اشاره به اینکه وی در بازداشت ارگانهای امنیتی ایران است همچنین گفت: “این خانم تحت تعقیب قرار گرفت و در همین کیفر خواست برای او هم حکم صادره شده و در مرحله تجدیدنظرخواهی است. 

سخنگوی قوه قضائیه همچنین از تداوم تعقیب قضائی سایر فعالان مرتبط با پرونده آمدنیوز سخن گفت و تائید کرد که این پرونده هنوز به اتمام نرسیده و از تشکیل جلسه دادرسی به پرونده یکی دیگر از افراد مرتبط با کانال تلگرامی آمدنیوز طی هفته آینده خبر داد.  

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۹، روح الله زم – فرزند: محمدعلی – متولد: ۱۳۵۷ – اهل شهرری، روزنامه نگار، فعال رسانه ای و موسس کانال تلگرامی آمدنیوز و متهم ردیف اول این پرونده به اتهام « افساد فی الارض » اعدام شد. 

در حالی خبر تائید حکم اعدام روح الله زم، در شعبه دیوان عالی کشور، در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۳۹۹ در رسانه های داخلی منتشر شد که پیش از این و در تاریخ  ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور از بررسی و اعلام نظر این مرجع عالی قضائی بر حکم اعدام صادره بر علیه روح الله زم خبر داده بود. در همان گزارش، حقوق بشر در ایران با توجه به نوع اطلاع رسانی تلویحی مسئولان دیوان عالی کشور و سایر مسئولان قضائی، تائید حکم اعدام این روزنامه نگار را در دیوان عالی کشور اطلاع رسانی کرده بود. 

اعلام بر جرم بر علیه فعالان شبکه های اجتماعی، مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید میکند است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحبس تعزیریدادگاه انقلابروزنامه نگاردادگاه انقلاب تهرانسخنگوی قوه قضایهصدور حکم حبسآزادی روزنامه نگاران در ایرانسخنگوی قوه قضاییهآمدنیوزغلامحسین اسماعیلیسرکوب روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگاران در ایرانسخنگوی قوه قضائیهصدور حبس تعزیریروزنامه نگاریدادگاه انقلاب صدور حکم حبسنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانصدور حکم حبس تعزیریسرکوب روزنامه نگارانروزنامه نگار دربندصدور حکم حبس تعلیقیروزنامه نگارانحبس تعزیری درجه ۸همکاری با آمدنیوزاحکام حبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایرانصدورحکم حبس تعزیریروح الله زم آمدنیوزوبسایت آمدنیوزمحاکمه فعالان رسانه ایموسس وبسایت آمدنیوزصدور احکام حبس تعزیریوبسیات آمدنیوزرسانه آمدنیوزروزنامه نگار آزادسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیوب سایت آمدنیوزکانال تلگرامی آمدنیوزسردبیر وبسایت آمدنیوزصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس توام با تبعیدابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس و تبعیدوبسیات خبری آمدنیوزروح اله زم آمدنیوزسخنگوی قوه قضائیه در ایرانسرکوب روزنامه نگاران ایرانصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیری پرونده آمدنیوزدادگاه انقلاب تهران صدور احکام حبسشیرین نجفیشیرین نجفی روزنامه نگار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: