•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

صدور احکام حبس تعزیری برای ۶ تن از متهمان پرونده آمدنیوز جمله شیرین نجفی

0
666

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، شیرین نجفی، ادمین کانال تلگرامی آمدنیوز به همراه ۵ تن دیگر از متهمان همان پرونده توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران به تحمل حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادرسی به پرونده دیگر متهم مرتبط با آمدنیوز طی روزهای آتی برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از میزان، امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم حبس تعزیری برای متهمان پرونده رسانه آمدنیوز از جمله شیرین نجفی از اعضای این وبسایت و کانال تلگرامی با مدت حبس تعزیری ۲ تا ۱۰ سال خبر داد. اسماعیلی همچنین از بازداشت و صدور کیفرخواست برای شیرین نجفی، دیگر متهم پرونده آمدنیوز سخن گفت و صدور حکم حبس تعزیری بر علیه وی را تائید کرد. 

در نشست خبری هفتگی که سخنگوی قوه قضائیه با اعضای رسانه های داخلی برگزار کرد در ارتباط با پرونده روح الله زم و سایر اعضای مرتبط با کانال تلگرامی و سایت  آمدنیوز از تداوم بررسی و تعقیب قضائی این فعالان رسانه ای خبر داد و همچنین از اتمام مراحل بازجوئی و تحقیق و صدور کیفر خواست بر علیه ۶ تن از این افراد سخن گفت. 

در بخش دیگری از این نشست خبری اسماعیلی همچنین گفت برای ۶ نفر از متهمان پرونده آمدنیوز کیفرخواست صادر شده و این افراد به احکام حبس تعزیری از ۲ تا ۱۰ سال محکوم شدند و پرونده آنها در مرحله تجدیدنظر خواهی است. 

اسماعیلی در خصوص شیرین نجفی ضمن اشاره به اینکه وی در بازداشت ارگانهای امنیتی ایران است همچنین گفت: “این خانم تحت تعقیب قرار گرفت و در همین کیفر خواست برای او هم حکم صادره شده و در مرحله تجدیدنظرخواهی است. 

سخنگوی قوه قضائیه همچنین از تداوم تعقیب قضائی سایر فعالان مرتبط با پرونده آمدنیوز سخن گفت و تائید کرد که این پرونده هنوز به اتمام نرسیده و از تشکیل جلسه دادرسی به پرونده یکی دیگر از افراد مرتبط با کانال تلگرامی آمدنیوز طی هفته آینده خبر داد.  

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۹، روح الله زم – فرزند: محمدعلی – متولد: ۱۳۵۷ – اهل شهرری، روزنامه نگار، فعال رسانه ای و موسس کانال تلگرامی آمدنیوز و متهم ردیف اول این پرونده به اتهام « افساد فی الارض » اعدام شد. 

در حالی خبر تائید حکم اعدام روح الله زم، در شعبه دیوان عالی کشور، در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۳۹۹ در رسانه های داخلی منتشر شد که پیش از این و در تاریخ  ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور از بررسی و اعلام نظر این مرجع عالی قضائی بر حکم اعدام صادره بر علیه روح الله زم خبر داده بود. در همان گزارش، حقوق بشر در ایران با توجه به نوع اطلاع رسانی تلویحی مسئولان دیوان عالی کشور و سایر مسئولان قضائی، تائید حکم اعدام این روزنامه نگار را در دیوان عالی کشور اطلاع رسانی کرده بود. 

اعلام بر جرم بر علیه فعالان شبکه های اجتماعی، مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید میکند است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحبس تعزیریآمدنیوزدادگاه انقلاب صدور حکم حبسروزنامه نگارانروح الله زم آمدنیوزسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیوبسیات خبری آمدنیوزشیرین نجفی روزنامه نگاردادگاه انقلابغلامحسین اسماعیلیحبس تعزیری درجه ۸وبسایت آمدنیوزوب سایت آمدنیوزروح اله زم آمدنیوزروزنامه نگارسرکوب روزنامه نگاران در ایراننقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانهمکاری با آمدنیوزمحاکمه فعالان رسانه ایکانال تلگرامی آمدنیوزسخنگوی قوه قضائیه در ایراندادگاه انقلاب تهرانروزنامه نگاران در ایرانتهدید روزنامه نگاران در ایراناحکام حبس تعزیریموسس وبسایت آمدنیوزسردبیر وبسایت آمدنیوزسرکوب روزنامه نگاران ایرانسخنگوی قوه قضایهسخنگوی قوه قضائیهصدور حکم حبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبسصدور حبس تعزیریسرکوب روزنامه نگارانروزنامه نگاری در ایرانوبسیات آمدنیوزصدور حکم حبس توام با تبعیدصدور حکم حبس تعزیری پرونده آمدنیوزآزادی روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگار دربندروزنامه نگاران ایرانرسانه آمدنیوزابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب تهران صدور احکام حبسسخنگوی قوه قضاییهروزنامه نگاریصدور حکم حبس تعلیقیصدورحکم حبس تعزیریروزنامه نگار آزادصدور حکم حبس و تبعیدشیرین نجفی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.