جمعه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

آزادی موقت یک شهروند اهل پیرانشهر با تودیع قرار وثیقه

0
401

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، جعفر حسن زاده، شهروند اهل پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، جعفر حسن زاده، شهروند اهل پیرانشهر و محبوس در بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهرستان ارومیه پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹، جعفر حسن زاده به اتهام « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت و به ارومیه منتقل شده بود. 

گفته می شود، جعفر حسن زاده، در زمان بازداشت مورد ضرب و جرح قرار گرفته و شدت آسیبهای جسمانی وارده به وی به حدی بود که یک روز پس از بازداشت برای درمان به بیمارستان عارفیان شهرستان ارومیه منتقل شده بود. 

این شهروند ساکن توابع پیرانشهر در دوران بازجوئی از حق در اختیار داشتن وکیل محروم و حتی از حق تماس تلفنی و یا ملاقات با خانواده اش هم محروم مانده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: