•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

محکومیت قطعی فاطمه بهمنی به جریمه نقدی بدل از حبس تعزیری

0
53

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۷آبان ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی با صدور و ابلاغ دادنامه ای حکم صادره بدوی بر علیه فاطمه بهمنی را عینا تائید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور، روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱، فاطمه بهمنی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن شهرستان شازند از توابع استان مرکزی، پس از رد درخواست تجدیدنظرخواهی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری یا پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی بدل از حبس محکوم شد.‌

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی که اخیرا به فاطمه بهمنی ابلاغ شده این فعال صنفی فرهنگیان از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری یا پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی بدل از حبس محکوم شد.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی خبر از تائید حکم صادره بدوی بر علیه فاطمه بهمنی را به علت عدم اعتراض وی به حکم صادره منتشر کرده بود.‌

همچنین، جلسه دادرسی به این پرونده در تاریخ ۱۳ مرداد ماه ۱۴۰۱، در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شازند برگزار و فاطمه بهمنی دفاعیات خود را به قاضی حسین قائد رحمتی ارائه کرده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام، در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه با تودیع وثیقه آزاد شد. 

این فعال صنفی فرهنگیان، پیشتر هم در تاریخ ۳ دی ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس چند ساعت آزاد شده بود.

همچنین، در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۷، فاطمه بهمنی، به همراه همسرش محمد کُرد، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهر اراک و طی‌ مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷، با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.

با آغاز مراحل دادرسی، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۷، فاطمه بهمنی به همراه همسرش، محمد کُرد، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان شازند محاکمه و هر یک با اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی) به پرداخت ۲ میلیون تومان جریمه نقدی بدل از ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

در همین پرونده هم این زوج فعال مدنی، توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری بخش زالیان از توابع استان مرکزی، با اتهام(نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب خلاف واقع در فضای مجازی)، هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی با طول مدت تعلیق ۳ ساله و پرداخت ۲ میلیون تومان محکوم شدند.

احکام مذکور، اوایل اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، پس از احضار فاطمه بهمنی و محمد کُرد، به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شازند اجرا شد.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و سرکوب فرهنگیان، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.