•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

محکومیت شهروز سلیمانیان به جریمه نقدی بدل از حبس تعزیری

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان پارس آباد از توابع استان اردبیل، با صدور دادنامه ای شهروز سلیمانیان را به حبس تعزیری یا پرداخت جریمه نقدی بدل از حبس محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، شهروز سلیمانیان، ساکن شهرستان پارس آباد از توابع استان اردبیل، توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ پارس آباد به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری یا پرداخت ۵ میلیون تومان جریمه نقدی بدل از حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان پارس آباد از توابع استان اردبیل اتهام منتسب شده به شهروز سلیمانیان در این پرونده (اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق تشویش اذهان عمومی) است.

لازم به ذکر است، شهروز سلیمانیان، در تاریخ ۵ مردادماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای کتبی توسط شعبه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان پارس آباد جهت تفهیم اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق تشویش اذهان عمومی) به جلسه بازپرسی احضار شده بود.

پرونده مذکور با توجه فعالیتهای مسالمت آمیز شهروز سلیمانیان در فضای مجازی و انتشار مطالبی که در صفحه اینستاگرام شخصی خود منتشر کرده بود بر علیه وی تشکیل شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

دادنامه صادره توسط دادگاه کیفری پارس آباد

دادنامه صادره توسط دادگاه کیفری پارس آباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.