•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت یک فعال فضای مجازی در شهرستان پردیس توسط سپاه پاسداران

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران سازمان اطلاعات سپاه در شهرستان پردیس از توابع استان تهران یک شهروند را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، یک فعال رسانه و فضای مجازی، ساکن شهرستان پردیس از توابع استان تهران، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد.

فرمانده سپاه شهرستان پردیس ضمن اعلام این خبر اتهام منتسب شده به این شهروند بازداشت شده را (ارسال تصاویر به رسانه های ضد انقلاب و شبکه های ترکیه ای) عنوان کرد‌.

تا لحظه تنظیم این خبر از هویت، مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری این فعال رسانه ای اطلاعی در دسترس نیست.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.