•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

محکومیت هادی نوازی به حبس تعزیری توسط دادگاه انقلاب تهران

0
112

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴آذر ماه ۱۴۰۱، دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای، هادی نوازی را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، هادی نوازی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهاماتی مرتبط با اعتراضات سراسری به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

براساس این گزارش، حکم ۹ ماه حبس تعزیری صادره بر علیه هادی نوازی از بابت اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار فراخوان برای برگزاری تجمعات اعتراضی) و (نشر اکاذیب در فضای مجازی) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، هادی نوازی، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، به اتهام فعالیت در فضای مجازی و انتشار فراخوان هایی برای برگزاری تجمعات اعتراضی توسط نیروهای امنیتی در استان تهران بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و سپس بازپرسی در نهایت به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.