•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

محکومیت علی حسین شمایلی و کیومرث واعظی به بیش از ۱۱ سال حبس تعزیری

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه انقلاب استان کرمانشاه با صدور دادنامه ای، علی حسین شمایلی و کیومرث واعظی را به حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، طی روزهای اخیر، علی حسین شمایلی و کیومرث واعظی، دو تن از فرهنگیان ساکن شهرستان سنقر و کلیایی از توابع استان کرمانشاه، پس از محاکمه توسط شعبه دادگاه انقلاب استان کرمانشاه در مجموع به تحمل ۱۱ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

براساس این گزارش، اتهامات منتسب شده به علی حسین شمایلی و کیومرث واعظی (تحریک و اغوا به شهروندان) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان و بر این اساس در مجموع به تحمل ۱۱ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

به فرض تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی پس از تجمعی جرائم، تحمل اشد مجازات از بابت اتهام (تحریک و اغوا به شهروندان) برای هر یک از متهمان این پرونده لازم به اجرا خواهد شد.

لازم به اشاره است، علی حسین شمایلی و کیومرث واعظی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در شهرستان سنقر و کلیایی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام علی حسین شمایلی در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.

همچنین، کیومرث واعظی هم، اواخر آبان ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

یک منبع مطلع، در خصوص آزادی کیومرث واعظی به حقوق بشر در ایران گفته بود: “این شهروند توسط شعبه دوم دادگاه کرمانشاه از فعالیت رسانه ای منع شده و کانال تلگرامی وی به نام “امروز غرب” نیز غیرفعال شده است.”

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرهنگیان ایرانحقوق بشر ایرانمحاکمه شهروندان کوردتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱شهرستان سنقروکلیاییقرهنگیان ایرانمعلمان ایرانسرکوب آزادی اندیشهتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریسنقر کرمانشاهبازداشت شدگان تظاهرات سراسریحقوق بشرصدور حبس تعزیریدادگاه انقلاب استان کرمانشاهتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱دادگاه انقلاب سنقرحقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،دادگاه انقلاب سنقروکلیاییاقدام علیه امنیت ملیاعتراضات سراسریتظاهرات سراسریعلی حسن شمایلیاعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱اقواگریمحاکمهمحاکمه شهروندانتظاهرات سراسری در ایرانعلی شمایلیتظاهرات سراسری،حسین شمایلیصدورحکم‌حبس تعزیریبازداشت شهروندانکیومرث واعظیبازداشت و سرکوب آزادی بیانحسن شمایلیاعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱علی حسین شمایلیمعلمان سنقرسرکوب آزادی بیانشهرستان سنقرمحکومیت کیفریسنقراقدام‌علیه امنیت ملیسنقروکلیاییفرهنگیان سنقر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.