•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

بازداشت مهدی بهمن و آزادی امیر امیرقلی و علی حسن شمایلی

0
124

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۲مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، مهدی بهمن، نویسنده و فعال هنری را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند.‌ همچنین، امیر امیرقلی، علی حسن شمایلی، پس از طی مراحل بازجوئی آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه پنجشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱، مهدی بهمن، نویسنده و نگارگر، ساکن تهران، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی بازداشت و جهت تشکیل پرونده به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد.‌

یک منبع نزدیک به خانواده مهدی بهمن به حقوق بشر در ایران گفت:”سحرگاه پنجشنبه در حالی که مهدی بهمن با خانواده خود در خانه بود ماموران امنیتی با یورش به آن مکان وی را بازداشت کرده و برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه وی را نیز توقیف کرده و به به همراه وی با خود برند. وی در یک تماس کوتاه با خانواده خود اعلام کرد که در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین بسر می برد و به علت حمایت از اعتراضات سراسری جاری بازداشت شده است.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات مهدی بهمن اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، مهدی بهمن از جمله فعالان عرصه نگارگری است که سابقه ای ۲۰ ساله در این رسته هنری دارد و در زمینه نگاری حوزه همزیستی ادیان فعالیت می کند و عزرا، انجیل، تورات، زبور، را به رشته تذهیب در آورده است.

اما در خبری دیگر، روز پنجشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱، آمبر امیرقلی و علی حسن شمایلی، دو شهروند بازداشت شده در تهران و سنقر، پس از بازجوئی چند ساعته آزاد شدند.

لازم به ذکر است، حسن شمایلی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در شهرستان سنقر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شده بود.‌

همچنین، در ساعات پایانی چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، امیر امیرقلی، فعال مدنی و رسانه ای، در نزدیکی محل سکونت خود در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.‌

لازم به ذکر است، امیر امیرقلی، در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۱، به همراه چند تن دیگر از فعالان مدنی بازداشت و پس از چند ساعت‌ آزاد شده بود.

امیر امیرقلی، در تاریخ ۲۶دی ماه ۱۳۹۷، از بابت پرونده مرتبط با اعتراضات سراسری کارگران نیشکر هفت تپه، در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی، در شهرستان بابلسر بازداشت و سپس به تهران و سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ به اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود.

این فعال مدنی و رسانه ای، از بابت همان پرونده توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی) به ۷ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام (نشر اکاذیب) به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام (عضویت در گروه غیر قانونی گام « نشریه اینترنتی گام ») هم به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از طی مراحل قضایی در پی عفو جملگی بازداست سنگان این پرونده مواجه و پرونده مذکور در حالی که امیر امیرقلی در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸، به همراه سایر متهمان پرونده از زندان اوین آزاد شدند مختومه اعلام شد.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و طرح اتهامات امنیتی بر علیه شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.