•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت سعید سیف علی، مدیر سایت دیدبان‌ ایران

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، سعید سیف علی، روزنامه‌نگار و مدیر مسئول سایت خبری دیدبان ایران پس از احضار به دادسرای زندان اوین، بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شرق، امروز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، سعید سیف علی، مدیرمسئول وبسایت خبری دیدبان ایران، ساکن تهران، در پی احضار به دادسرای زندان اوین بازداشت شد.

عسل اسماعیل زاده‌، همسر سعید سیف علی، ضمن‌ اعلام این خبر افزود:”سعید، پس از چند بار احضار به دادسرای اوین جهت توضیحات بازداشت شد.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات سعید سیف علی اطلاعی در دست نیست.

اعمال محدودیت شغلی و سرکوب روزنامه‌نگاران و فعالان عرصه رسانه و طرح اتهامات امنیتی براساس سناریو ارگانهای امنیتی به شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.