•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

محکومیت ۳ دانشجو به بیش از ۹ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

0
82

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۴دی ماه۱۴۰۱، مهتاب انصاریان، نازلی سعیدی و امین سالاری سلاجقه، دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری در شهرهای تهران، اصفهان و تبریز، به تحمل حبس تعزیری، منع خروج از کشور و مجازاتهای تکمیلی محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دانشجویان متحد، طی روزهای اخیر، امین سالاری سلاجقه، دانشجوی سال دوم رشته‌ فلسفه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران، امین سالاری سلاجقه از بابت اتهام(اجتماع و تبانی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام(اخلال در نظم عمومی) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

به فرض تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل مجازات اشد از بابت اتهام (اجتماع و تبانی) برای امین سالاری سلاجقه لازم به اجرا خواهد شد.

با توجه به اینکه امین سالاری سلاجقه در جلسه دادرسی به پرونده خود حاضر نبوده و دفاعیات وی اخذ نشده حکم مذکور بصورت غیابی صادر شده و قابل واخواهی است. 

لازم به اشاره است، امین سالاری سلاجقه، در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود و علیرغم اینکه پس از اتمام مراحل بازجویی در بلاتکلیفی بسر می برد با آزادی موقت وی مخالفت شد و در نهایت با پیگیری های بسیار و اعتصاب غذا، این دانشجوی معترض، در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، نازلی سعیدی، دانشجوی رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهر تبریز، از بازداشت شدگان اعتراضات دانشجویی، پس از محاکمه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی رحیم حملبر، در مجموع به تحمل ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری، ۲ سال منع خروج از کشور و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز، نازلی سعیدی از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) به تحمل ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری و به اتهام(تبلیغ علیه نظام) هم به پرداخت ۱۰ میلیون تومان جزای نقدی و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال منع خروج از کشور محکوم شد.

به فرض تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، پس از تجمیع جرائم تحمل مجازات اشد از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) برای نازلی سعیدی لازم به اجرا خواهد شد.

لازم به اشاره است، نازلی سعیدی، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۱،‌ در پی وخامت حال و بیماری با تودیع وثیقه در حالی که ۵۶ روز در بازداشت بسر برده بود آزاد شد.

در همین زمینه، طی روزهای گذشته، مهتاب انصاریان، دانشجوی رشته گرافیک در دانشگاه سوره واحد تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از محاکمه در دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

در این گزارش، به مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات تفهیم شده به مهتاب انصاریان در مراحل بازجویی، بازپرسی و محاکمه اشاره نشده است.

لازم به اشاره است، مهتاب انصاریان، در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان قرچک ورامین منتقل و در حال حاضر بطور بلاتکلیف بسر می برد و با آزادی وی با تودیع وثیقه مخالفت شده است. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی با آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشرممنوعیت خروج از کشورجامعه دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان در ایرانرحیم حملبر دادگاه انقلاب تبریزشعبه ۲۹دادگاه انقلاب تهرانحقوق بشر در ایران،امین سالاری سلاجقهاحضاروبازداشت دانشجویاندانشگاه علامه طباطبایی تهرانمهتاب انصاریانرشته فلسفهدانشگاه علامه طباطباییفعال حقوق بشر در ایرانموارد نقض حقوق بشرجامعه دانشجوییتظاهرات دانشجویانشعبه 1 دادگاه انقلاب تبریزجامعه دانشجویاندادگاه انقلاب،بازداشت دانشجویان ایرانشعبه ۲۹دادگاه انقلاب تبریز،تظاهرات سراسری۱۴۰۱،قاضی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهرانحقوق بشرحکم غیابیمحکومیت به حبس تعزیریموارد نقض حقوق بشر در ایرانتظاهرات سراسریجامعه دانشجو در ایرانمحاکمه دانشجویانقاضی علی مظلوممحکومیت کیفری،بازداشت دانشجویان،تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱صدورحکم ممنوعیت خروج از کشورتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱قاضی شعبه۲۹دادگاه انقلاب تهرانفعال دانشجوییمجازات شلاقشعبه اول دادگاه انقلاب تبریزتظاهرات سراسری در ایرانشعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهرانقاضی مهدوی راد شعبه یک دادگاه انقلاب تبریزعلی مظلومشعبه۲۹بازداشت دانشجویان معترضتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسریممنوعیت خروججریمه نقدیدانشگاه علامه طباطبائیمحاکمه شهروندانشعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریزبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانآزادی پس از اتمام حبس تعزیریکاهش محکومیت حبس تعزیریشعبه ۲۹دادگاهمنع خروج از کشورامین سالاریتظاهرات سراسری،تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱بازداشت دانشجویان دانشگاه در ایرانحکم شلاقبازداشت دانشجویانمحکومیت غیابیرحیم حملبرجامعه دانشجوئی در ایراندانشجویان دانشگاه علامه طباطبائیشعبه 1دادگاه انقلاب تبریزصدور حکم ممنوعیت خروج از کشورشعبه۲۹دادگاهتظاهرات سراسری ۱۴۰۱محکومیت حبس تعزیریسیدعلی مظلومجامعه دانشجویی در ایراندادگاه انقلاب تبریزبازداشت دانشجویان در ایرانحقوق بشر ایرانقاضی رحیم حملبرمجازات حبس تعزیریشعبه۲۹دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱دادگاه انقلاب تبریزمحکومیت کیفرینقض حقوق بشر ایراندادگاه انقلاب تهران،شعبه۲۹،سید علی مظلومنازلی سعیدیمحاکمهجزای نقدیایمان افشاریرحیم حمل برتظاهرات دانشجویان ایراناحضار و بازداشت دانشجویانشعبه۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه دادگاه انقلاب تبریزتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱بازداشت دانشجویان نوشیروانیدانشجویان دانشگاه علامه طباطباییصدورحکم منع خروج از کشوردانشگاه سوره

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.